SUŁKOWO BOROWE

1Pierwsza wzmianka, gdzie występuje nazwa S.-B. jest dopiero w r. 1511, wydaje się jednak, że wiadomość z r. 1471 o podziale dóbr S. można uznać za metrykę S. B (ante 1471 Sulkovo, Sulkowo Borowe) 15 km na NW od Ciechanowa.

1. 1578 pow. niedzb., par. Niedzbórz (ŹD 113).

2. 1487 → p. 3.

3. Włas. szlach. 1471 Stanisław z Sułkowa [Polnego] dzieli dobra między synów: Mikołaj i Wojciech otrzymują [obie] wsie S. i Kosiny, zaś dla siebie i s. Jakuba zatrzymuje wieś Kałuszyn (MK 41, 43v)2Dopisano na marginesie: cassata propter aliam divisionem posteriorem in libro terrestri Zawcrzensi terre Plocensis; 1476 w podziale dóbr między Mikołajem i Wojciechem, [synami zm. Stanisława] z Sułkowa [Polnego] i Kosin, Mikołaj otrzymuje w Sułkowie [Polnym]: siedlisko, wszystkie domy i zabudowania ojca z gumnem, z połową grodzy tamże, połowę folwarku, połowę gaju i 6 wł. os., nowy rybnik i młyn; zaś Wojciech otrzymuje w S.: siedlisko, dom leżący powyżej 1 1/2 wł. os., (mianowicie wł. Cichosza i ogrodu kowala Bąkowskiego) i 2 morgi za gumnem, połowę starego stawu i młyna tamże, rybnik nad Bielą z połową folwarku, gaju i grodzy oraz 6 wł. os. w Kosinach Kapicznych; Mikołaj będzie posiadał ogrodników Chlota i Bartka, Wojciech – kowala i Niczka (AG perg. 3593)3Tekst ten sugeruje, że Mikołaj osiadł w Sułkowie Polnym, przyjmując, że z dwu wsi o wspólnej nazwie Sułkowo, jest to osiedle pierwotne. (Mianowicie Mikołaj dziedziczy siedlisko i wszystkie zabudowania ojca). Jednak potem zastawia dziedzicom z Łebków cz. w Sułkowie Borowym. Być może potem bracia się pozamieniali?; 1482 Mikołaj z S. zastawia Pawłowi i Mikołajowi, synom Sądka z Łepków, 1/2 wł. os. w S. w sumie 4 kóp gr w szelągach (AG perg. 3608); 1487 → Sułkowo Polne; 1511 Wojciech s. Mikołaja z S.-B. zastawia Andrzejowi z Łebków 2 wł. w S. B., jedną folw. i drugą os., w 20 kopach gr w szelągach (AG perg. 3670); 1531: 5 wł. os., młyn o 1 kole w dzierżawie rocznej (RP 41, 150v).

1 Pierwsza wzmianka, gdzie występuje nazwa S.-B. jest dopiero w r. 1511, wydaje się jednak, że wiadomość z r. 1471 o podziale dóbr S. można uznać za metrykę S. B.

2 Dopisano na marginesie: cassata propter aliam divisionem posteriorem in libro terrestri Zawcrzensi terre Plocensis.

3 Tekst ten sugeruje, że Mikołaj osiadł w Sułkowie Polnym, przyjmując, że z dwu wsi o wspólnej nazwie Sułkowo, jest to osiedle pierwotne. (Mianowicie Mikołaj dziedziczy siedlisko i wszystkie zabudowania ojca). Jednak potem zastawia dziedzicom z Łebków cz. w Sułkowie Borowym. Być może potem bracia się pozamieniali?