FREIENHAGEN

(Frigenhagen, Friegenhagen, 1561 Freyenhagen) nie istniejąca wieś (?), leżała zapewne ok. 4 km na N od jez. Prosino, ok. 14 km na N od Czaplinka1Taką lokalizację sugeruje mapa Schmettau-Pommern ark. 23, na której oznaczono w tym miejscu Freyenhagensche Müsse. Natomiast Wielopolski lokalizował tę wieś w miejscu obecnej wsi Kocury (1944 Hagenhorst) 16 km na N od Czaplinka (Wielopolski 72).

1. [Pow. wał.]

2. 1549 pom. relacja o przebiegu gran. → Wielkopolski z Pomorzem: gran. biegnie [od NW] wzdłuż rz. Damicy [obecnie Dębnica] do ujścia rz. Karsiny, a potem [w górę rzeki] wzdłuż Karsiny aż do miejsca, gdzie Karsinę tworzą dwa strumienie jeden z F., a drugi z Frienschluse (albo Frienthluse – CMP) [obiekt nieokreślony, śluza?]; gran. biegnie wzdłuż strumienia płynącego z F. [→ Freienhagenscher Bach] do barci od najdawniejszych czasów wydrążonej przez Pomorzan w dębie (teraz dąb jest wycięty), a następnie dzieli F. na pół i idzie dalej do → Falkenhagen; starcy mówią, że nazwa tego miejsca pochodzi od wsi, niegdyś tak nazywanej, która była przedmiotem losowania (quem locum, a quodam pago olim sic dicto, sortitum fuisse veteres ferunt; CMP nr 154; Wielopolski 103).

3. Własn. król.?, potem szlach.? 1561 Zygmunt August wydaje Henrykowi Manteufflowi nowy przyw. na miejsce starych i [rzekomo] zgorzałych: nadaje mu wsie Popielewo i Popielewo Małe oraz posiadłości nie uprawiane albo puste (fundos incultos seu vastos) Klaushagen, F., Bolegorzyn i jez. Prosino (WG 12, 194).

1 Taką lokalizację sugeruje mapa Schmettau-Pommern ark. 23, na której oznaczono w tym miejscu Freyenhagensche Müsse. Natomiast Wielopolski lokalizował tę wieś w miejscu obecnej wsi Kocury (1944 Hagenhorst) 16 km na N od Czaplinka (Wielopolski 72).