JEZIERCE

(1288 kop. 1407 Jezercze) dwa jeziora o tej samej nazwie położone w pobliżu Pszczewa, prawdop. obecne jez. Glinno leżące 1,5 km na SE oraz Jez. Proboszczowskie 1,8 km na SE od miasta.

[Pow. pozn.]

1288 Jan [II Herbicz, Nałęcz] bp pozn. powierzając Janowi z Lubinowa [miejscowość niezident.] lokację m. Pczewa [obecnie Pszczew] nadaje mu oraz mieszczanom m. in. prawo połowu ryb w jez. → Pczow [obecnie zw. Kochle] oraz w jeziorach zw. J. (Wp. 6 nr 34; identyfikacja tamże tych jezior z jez. Jeziorko jest błędna); 1466 (obl. 1788) Andrzej [Bniński] bp pozn. ustanawiając w kościele par. w → Pczewie mszę sobotnią ku czci NMP, nadaje plebanom tegoż kościoła różne dochody i użytki, m. in. jezioro biskupie zw. J., położone powyżej in. jeziora wójtowej pczewskiej, również zw. J. oraz strugę płynącą z tegoż jeziora wójtowej, położonego niżej (inferior), do jeziora biskupiego zw. J. (ACC 239, 147-152; Now. 2, 469).

Uwaga: Na mapie Gilly’ego jeziora Glinno i Proboszczowskie oznaczono jednakowymi, choć niewątpliwie zniekształconymi nazwami: Gr[oss] Gegurcke i Kl[ein Gegurcke]; można przypuszczać, że jest to przekręcona nazwa Jezierce. Za powyższą identyfikacją przemawiają również: współczesna nazwa jednego z tych jezior – Proboszczowskie i struga do dzisiaj łącząca obydwa, blisko siebie położone, wspomn. jeziora. W wykazie 9 jezior pszczewskiego klucza dóbr biskupich z 1564 (IBP 281) o nazwach do dzisiaj nie zmienionych tylko jeziora wójta i plebana z Pszczewa nie zostały wymienione.