KORYTNICA

1314 Kortenicz Wlit, Kortenic Wlit (Wp. 2 nr 967), 1251 [fals. koniec XV w.] Latifluvius (PU 1 nr 544; Wp. 1 nr 297), 1599 Breydenflis (WG 9, 22), lewy dopływ Drawy, rz. przepływała przez Mirosławiec; źródła w pobliżu tego miasta, ujście do Drawy 18 km na NWW od Człopy; (środkowy i dolny bieg rz. znajdował się na terenie Nowej Marchii).

[Górny bieg rz. w pow. wał.]

1314 gran. gruntów nadanych miastu → Frydland [obecnie Mirosławiec] przez Wedlów [na S i W od miasta] biegnie [w kierunku z E na W i dalej na N] wzdłuż rz. Kortenicz Crevle [ = → Karwica] do jej ujścia do K.W., następnie wzdłuż K.W. [w górę biegu tej rzeki] do jez. Korytnica; na obszarze objętym nadaniem Wedlowie nadają miastu wszelkie wody z zastrz., że połowę dochodów z tego, co będzie wybudowane na K.W., pobierać będzie zarząd dóbr [Frydland] (prefectura); z nadania wyłącza się rz. młyńską1Identyfikacja tej rz. jest trudna, gdyż nie wiemy, gdzie znajdował się najstarszy młyn we Frydlandzie (Mirosławcu); być może chodzi tu po prostu o odnogę rz. K. czyli tzw. młynówkę, która doprowadzała wodę do kół młyńskich. Por. wiadomości o nazwie Mühlen Fliess na oznaczenie górnego biegu rz. K. → Uwaga (flumen molendini) z bagnem, na którym rośnie chmiel (Wp. 2 nr 967); 1251 [fals. koniec XV w.] gran. → Wielkopolski z Nową Marchią [na SW od Frydlandu czyli Mirosławca] biegnie [z W na E] od wsi Łowicz do rz. L. płynącej z jezior frydlandzkich, a następnie wzdłuż tej rz. do ujścia rz. Karwicy i dalej wzdłuż Karwicy (PU 1 nr 544; Wp. 1 nr 297); 1599 podział m. → Frydland; łąki i olszyny nad rz. B. pozostają w ręku dotychczasowych posiadaczy (WG 9, 22).

Uwaga: Nazwa Korytnica wg dok. z 1314 r. obejmowała również górny odcinek tej rz. przebiegający przez m. Frydland (Mirosławiec). Późniejsze źródła dla tego odcinka rz. K. cytują nazwę Latifluvius i jej niemiecką kalkę Breite Fliess (oprócz cytowanych wyżej przekazów zob. komentarz do PU 1 nr 544, gdzie wykorzystano siedemnastowieczne tłumaczenie tego dok.). Natomiast w XVIII i XIX w. górny bieg tej rz. oznaczano nazwami Hammer-Fliess (Schr.Eng. ark. 96) lub Mühlen Fliess (MTop. 1876/77; komentarz do PU 1 nr 544). Na mapach topograficznych nazwę Korytnica (Kortnitz Fliess) umieszczano przy tej rz. dopiero poniżej wsi Stara Korytnica (MTop. 1937; MTop. 1950).

1 Identyfikacja tej rz. jest trudna, gdyż nie wiemy, gdzie znajdował się najstarszy młyn we Frydlandzie (Mirosławcu); być może chodzi tu po prostu o odnogę rz. K. czyli tzw. młynówkę, która doprowadzała wodę do kół młyńskich. Por. wiadomości o nazwie Mühlen Fliess na oznaczenie górnego biegu rz. K. → Uwaga.