MEMORUSFORT

1251 [fals. z końca XV w.] Memorusfort, Memorusfortt, prawdop. rz.1Źródło mówi o rz. (rivus), natomiast końcówka nazwy (fort = Fuhrt) wskazuje na bród. Z tekstu wynika, że gran. biegła wzdłuż drogi, która przecinała rz. „Memorus”, a na tym skrzyżowaniu znajdował się zapewne bród (było to prawdop. ok. 0,5 km na SW od Nowego Worowa, 14 km na NW od Czaplinka) płynąca z Zielonych Bagien (→ Frieburg) na S w kierunku Starego Worowa; rz. ta uchodzi do strugi Miedznik 13,5 km na NW od Czaplinka.

[Na gran. pow. wał. z Nową Marchią]

1251 [fals. z końca XV w.] granica Wielkopolski z Nową Marchią biegnie wzdłuż drogi, która oddziela wsie Chlebowo i Stare Worowo [w Nowej Marchii] od wsi Nowe Worowo [w Wielkopolsce]; droga ta przekracza rz. M. (PU 1 nr 544; Wp. 1 nr 297).

Uwaga: M. nie występuje w opisie tejże gran. z 1564 (Wrede 111-115).

1 Źródło mówi o rz. (rivus), natomiast końcówka nazwy (fort = Fuhrt) wskazuje na bród. Z tekstu wynika, że gran. biegła wzdłuż drogi, która przecinała rz. „Memorus”, a na tym skrzyżowaniu znajdował się zapewne bród (było to prawdop. ok. 0,5 km na SW od Nowego Worowa, 14 km na NW od Czaplinka).