PRUSY

1403 Prussy, niezident. staw pomiędzy Dolskiem, Drzonkiem i Masłowem (→ Uwaga).

1403 król Władysław Jag. nadaje bpstwu pozn., w celu założenia stawów rybnych, brzeg i cz. bagna, czyli stawu zw. P. (wraz z przyległymi doń zaroślami), nal. do dóbr król. w dystrykcie Śrem, a położone między król. wsią Drzonek i bpim Dolskiem, w celu zbudowania tam sadzawki lub [kilku] sadzawek (Wp. 5 nr 30; w haśle → Dolsk miasto, p. 2, omyłkowo pod r. 1404).

Uwaga: K 3, 85, wzmiankuje miejsce Prusiny „na Dolsku od [strony] Drzonka” (wg rkpsu Atanazego Ptaszyńskiego, który zaginął podczas II wojny), a K 8, 93, podaje wiadomość o tymże miejscu z 1793 (bez wskazania źródła).

Bardzo prawdop., że staw P. leżał w okolicy Masłowa, położonego ok. 4,5 km na NE od Dolska i ok. 3 km na SE od Drzonka. Wskazywać na to zdaje się dok. z 1406, w którym Dobrogost kaszt. giecki (1390-1417) dz. we Włościejewkach i → Masłowie oświadcza, że przed 3 laty (tj. w 1403) zgodził się na budowę przez bpa pozn. grobli i stawu rybnego (brak nazwy) w dobrach bpich leżących przy drodze z Drzonka do Dolska; oświadcza też, iż daje bpowi z dziedziny Masłowo tyle gruntu, ile wspomn. staw zalał przez 3 l. terenu przybrzeżnego, zastrzega sobie ponadto pr. pojenia bydła w stawie i wypas przy brzegu bez czynienia szkód (CP 2, 43v-44; w Wp. 5 nr 101 – błędny reg.). Zestawienie tej relacji i dok. z 1403, gdzie wyraźnie zaznaczono, że król nadaje swój brzeg, pozwala przypuszczać, iż chodzi o ten sam obiekt, a więc, że P. to staw położony na granicy dóbr Dolsk, Drzonek i Masłowo (lub choćby tych dwóch ostatnich). W takim przypadku możemy identyfikować staw P. albo ze stawem (bez nazwy) po wsch. stronie drogi z Dolska do Śremu (przez Drzonek), tuż przy obecnej kolonii Masłowo (co wydaje się najbardziej prawdop.), albo z jednym z pozostałych licznych stawków bez nazwy na N od Dolska (MTop. 1950),