RORWEZE

[1402-08] Rorwesze, 1424 Rorweze, niezident. łąka, zapewne porosła trzciną (Rohrwiese), położona prawdop. w okolicach Gorzowa Wlkp., → Uwaga.

[Na granicy pow. pozn. z Nową Marchią.]

[1402-08] wg notatki ze źródeł krzyżackich gran. Wielkopolski z Nową Marchią biegnie na S od [m.] Landsberg [obecnie Gorzów Wlkp.]: k. Santoka (Czantoch), przez R. do → [Czarciego Błota] (Tuwfels pfulen), a dalej w kierunku rz. Białej [obecnie Miała] i rz. Noteć (Wrede 118).

1424 wysłannicy Zak. Krzyż. składają sprawozdanie z rokowań gran. z pełnomocnikami króla Władysława Jag.: sprzeciwiając się stwierdzeniom strony pol., że gran. Wielkopolski z Nową Marchią na S od [m.] Landsberg biegnie wzdłuż rzek Warty i Noteci, Krzyżacy twierdzą, że gran. ta biegnie od rz. Warty wzdłuż rowu, który płynie między wsią Ulim [1944 Eulam, 6 km na SW od m. Landsberg] a m. Kołczyn [1944 Költschen, 15 km na SW od m. Landsberg] przez środek jez. Vslegin [niezident.], k. [obiektu niezident.] zw. Gnest, przez łąkę R. aż do drogi z m. Landsberg do m. Kołczyn (CEV nr 1165 s. 673).

Uwaga: Wg opisu z 1424 łąka R. znajdować się musiała na S od Gorzowa, natomiast z bardzo lakonicznej i niedokładnej w szczegółach notatki z l. 1402-08 (datacja wg Wredego), wynikać może, że R. należałoby szukać w okolicy Santoka, a więc na E od Gorzowa. Wrede 77-78, sugerował, że obiekt ten należy wiązać ze znanym mu jez. Rohrsee na S od Murzynowa (k. Skwierzyny), na SE od Gorzowa (na znanych nam mapach nie znaleźliśmy takiego jeziora). Jeżeli odrzucimy identyfikację Wredego, oba przekazy mogą więc dotyczyć albo tego samego obiektu, albo 2 różnych obiektów; nazwa Rohrwiese [= Trzciana Łąka] mogła być nazwą wręcz pospolitą (trzciny na podmokłych łąkach).

3,5 km na NE od wsi Ulim istnieje wieś, która w 1944 nosiła nazwę Roßwiese (obecnie Zieliniec, 4 km na S od Gorzowa); powstała ona może na miejscu łąki R., znanej nam z przekazu z 1424.