RUDA

1447 or. minera alias Ruda, miejsce wydobywania rudy żelaza, może położone w miejscu obecnej wsi → Hamrzysko1R. może być ident. z kuźnicą i wsią zw. Hamer (wymienioną w 1499), później zw. → Hamrzysko (od 1510 do dziś). Sugeruje to poczet właścicieli: po Janie (II) Janowskim wieś posiadał w 1505 jego wnuk Feliks Skóra z Gaju Obornicki (syn Elżbiety Janowskiej i jej pierwszego męża Aleksandra z Gaju tenut. obornickiego), a potem Włościejewscy, czyli dzieci wspomn. Elżbiety Janowskiej i jej drugiego męża Andrzeja Pasikonia Włościejewskiego; Hamrzysko 15,5 km na SW od Czarnkowa.

[Pow. pozn.]

Własn. szlach. 1447 Jan [II], syn Jana [I] Janowskiego [z Janów Młyna w pow. gnieźn., obecnie Janowiec Wlkp., też m. in. z → Krocza, Kołdrąbia w pow. gnieźn.] toczy procesy z Mikołajem z Dobieszewic [k. Pakości, pow. gnieźn.] oraz z Jakubem i Maciejem z Dobieszewic; Burneta [c. Wichny z Grodziska i Świętosława z Szubina kaszt. kal.] wd. po Janie [I] Janowskim, przedkłada swój dok. wienny dot. wsi Śmiłowo, Śródka, 1/2 Mirucina oraz 1/2 R.; sąd utrzymuje ten dok. w mocy (PZ 16 k. 20, 21v).

1 R. może być ident. z kuźnicą i wsią zw. Hamer (wymienioną w 1499), później zw. → Hamrzysko (od 1510 do dziś). Sugeruje to poczet właścicieli: po Janie (II) Janowskim wieś posiadał w 1505 jego wnuk Feliks Skóra z Gaju Obornicki (syn Elżbiety Janowskiej i jej pierwszego męża Aleksandra z Gaju tenut. obornickiego), a potem Włościejewscy, czyli dzieci wspomn. Elżbiety Janowskiej i jej drugiego męża Andrzeja Pasikonia Włościejewskiego.