RUDNIK

1257 Rudnik, rzeka, lewy dopływ Warty, uchodziła do niej k. Poznania, zapewne w pobliżu kościoła Dominikanów.

1257 ks. Przemysł potwierdza dominikanom pozn. posiadanie młyna na rz. R.1W uzupełnieniach Wp. 3 s. 777, wydawca wyraźnie opowiedział się za utożsamieniem strugi R. ze strugą zw. później Bogdanką k. Poznania (Wp. 1 nr 352).

Uwaga: Cytowany dok. oraz komentarz do niego w Wp. 3 s. 777 (→ przyp. 1), wykorzystane już były przez nas w haśle → Bogdanka rzeka. W XV i XVI w. rzekę tę zwano często po prostu Flisa (niem. Fliess – rzeka), a niekiedy używano na jej oznaczenie nazwy Bogdanka. Nazwa ta odnosiła się również do młyna położonego na tej rzece w obrębie murów miasta, a także funkcjonowała jako nazwisko kolejnych młynarzy z tego młyna.

Młyn dominikanów znajdował się w pobliżu rz. Warty k. klasztoru Dominikanów i tam zapewne rz. R. miała pierwotnie swoje ujście do Warty. Rz. Rudnik – Flisa – Bogdanka wypływała z jezior strzeszyńskich i płynęła w pobliżu północnego krańca wsi → Jeżyce, a następnie równolegle do wsi → Kokundorf [obecna ul. Libelta]. Na planach ze schyłku XVIII w. widnieje na tej rz. duży staw młyński w okolicy wsi Kokundorf (ŹrKart. Pozn. nr 11, plan z 1784, poz. katalogu 13); od młyna tu położonego pochodzi nazwa dzisiejszej ul. Młyńskiej w Poznaniu. Dalej rz. płynęła w kierunku dzisiejszego Placu Wielkopolskiego, gdzie znajdował się staw młyński dla wspomn. wyżej mł. Bogdanka. Za tym młynem wody rzeki skierowano do fosy miejskiej i tą drogą trafiały one do rz. Warty. Na znanych nam planach m. Poznania nazwa Bogdanka w odniesieniu do rzeki pojawiła się po raz pierwszy w 1803 (ŹrKart. Pozn. nr 14, poz. katalogu 18).

Równolegle do rz. Flisy-Bogdanki, bardziej na N, płynęła in. struga (w znanych nam źródłach bez nazwy), nad którą leżał Wierzbny Młyn (w okolicy obecnej ul. Nad Wierzbakiem). W XVI w. w razie braku wody w młynie Bogdanka zasilano go wodą z tej drugiej rzeki, uniemożliwiając tym samym normalną pracę Wierzbnego Młyna, np. w 1562 Maciej młynarz z Wierzbnego Młyna tłumaczył, że z tego właśnie powodu nie opłacił należnych danin ze swego młyna (DK 76). Obecnie obie te strugi zostały połączone w jedno sztuczne koryto i ostatni odcinek swej drogi do rz. Warty, począwszy od ul. Pułaskiego (Stadionu AZS), przepływają pod ziemią.

K 2, 34, pod hasłem Bogdanka umieszcza już wspomn. wyżej przekaz o R. z 1243 oraz 2 przekazy o młynie Bogdanka, natomiast K 3, 153, bezpodstawnie nazywa rzekę R. Rudnicą i błędnie lokalizuje ją k. wsi → Rudnicze pod Poznaniem.

1 W uzupełnieniach Wp. 3 s. 777, wydawca wyraźnie opowiedział się za utożsamieniem strugi R. ze strugą zw. później Bogdanką.