BAGIENNY

(I508 Bagienny) staw, dziś staw Bagiennik w Brzeszczach (UN 12 s. 7), w grupie stawów 3 km na NW od Brzeszcz, 8 km na SW od Oświęcimia.

[Pow. śl.]

Własn. król. w stwie ośw. 1508 pusty staw B. w → Brzeszczach (In. O 1/1 k. 14); 1508-9 wydano 2 fl. na budowę rowu ze stawu → Przegonny do stawu B., a 37 fl. 8 gr na podniesienie grobli stawu B. w Brzeszczach (R. Rybarski, Gospodarstwo księstwa oświęcimskiego w XVI wieku, Kr. 1931 s. 64-5); 1525 wykonano „canalium et statuam” dla stawu B. (In. O l/1 k. 140); 1548 w stawie B. łowi się karpie, szczupaki i okonie (tamże k. 72); 1549 wielki staw B., w grupie stawów głównych w Brzeszczach (In. O 1/2 k. 91, 118v); 1564 staw B. k. Brzeszcz na 90 kop ryb (LK 1 s. 240).

Uw. Wg Metryki Józefińskiej niwa Podgórna w Brzeszczach od E ciągnie się groblą stawu Oszust [przy samej wsi Charmęże] od Wisły do grobli stawu Granicznik i groblą między stawami - z lewej harmęzki Oszust, z prawej Granicznik - aż po łąkę nad tym stawem pod groblą stawu Przygonnik. Na S niwa ta ciągnie się przez tę łąkę i groblę Przygonnika między nim i Granicznikiem aż po las i wierzchowiny stawu Przygonnik do grobli stawu Przebor [= Przedbor] i dalej przez przykopę drogą od przedewsia, na W i N graniczy z Wisłą. W obrębie tej niwy są położone: stawy Bagiennik i Na Nazieleńcach, łąka zw. Słonkowiec, stawy Granicznik, Olszyński, pole zw. Mrzygłód. Niwa Podleśna od E dochodzi do ról wsi Charmęże i ciągnie się od stawu Granicznik do pól Rajska i aż po staw Budzki, na S dochodzi do ról Skidzina i rolami, stawami, lasami do lasu wsi Jawiszowice i ról niwy Zastawie w Brzeszczach. Od W graniczy z niwą Ogrodową albo Wiejską, drogą do Przedewsia, od N ciągnie się tą drogą do stawu Przebor, dalej stawami do Granicznika na niwie Podgórnej. W obrębie tej niwy wymieniono stawy: Laczki, Przebor, Budzki, Przygonnik, Tarlisko. Lustracja z r. 1765 s. 261 pod Brzeszczami wymienia stawy: Budzki, Radek, Przedbor, Przygonnik, Bagiennik oraz stawki: Olszynki, Tarlisko, Stawisko, Łączki, Mrzygłód, Przedwieśnik.