JAŚLISKA

dobra1Miasteczko Jaśliska, założone w r. 1366 na mocy przywileju króla Kazimierza oraz nadane w r. 1434 biskupstwu przem., należało do pow. bieckiego (zob. Słownik historyczno-geograficzny województwa krakowskiego w średniowieczu, cz. II, z. 2, Wrocław 1989). Okoliczne natomiast wsie biskupie: Daliowa, Wola Niżna, Szklary, Zawadka Rymanowska, Lipowiec, Czeremcha, Kamionka i inne później powstałe zaliczane były stale do ziemi san. Tych właśnie wsi dotyczą ogólne wzmianki z XV w., mówiące o Wołochach i powinnościach wołoskich w dobrach jaśliskich

Własn. król., od r. 1434 własn. duchowna bpstwa przem. (VII 40). 1434 Andrzej z Łubna puszkarz król., sprzedając Januszowi bpowi przem. wójtostwo w mieście Jaśliska i sołectwo w Króliku [Polskim] oraz z polecenia króla odstępując miasto Jaśliska i wieś Królik, otrzymuje zadatek 300 grz. na poczet sumy 600 grz. i zastrzega sobie mieszkanie we dworze w Jaśliskach i połowę baranów należnych od Wołochów [z wsi sąsiednich] oraz dochody z młyna (VIII 61); 1447 krajnik i kniaziowie z wsi król. Odrzechowej i Szczawnego określają przynależność Bieszczadów [granicznego pasma górskiego] do różnych właścicieli i stwierdzają, że Bieszczady aż do Jaślisk [dóbr jaśliskich] i od Jaślisk do Połonin są królewskie (XI 2511); 1450 Paweł kniaź z Odrzechowej winien na żądanie starosty przysięgać samosiódm z kniaziami Iwanem z Jaślisk [zapewne nie z samego miasta] i innymi z Myscowej. Pielgrzymki [obie w pow. bieckim], Płonnej, Szczawnego i Odrzechowej (XI 2890); 1452 Hrysch in Iasliska wymieniony wśród złodziei pochodzących z wsi wołoskich (XI 3082); 1453 Hrysz Walachus de Yaszlysk i inny Wołoch w sprawie kradzieży sukna (XI 3191, 3192); 1487 przywilej lokacyjny wsi Trzcianki [dziś Zawadka Rymanowska] mówi o prawie wołoskim, jakie mają i inne wsie, oraz o obowiązku osadników służenia zwyczajem innych Wołochów w dobrach biskupich [jaśliskich] lub we wsiach biskupich (A. Prochaska: Jaśliska, miasteczko i klucz biskupów przemyskich. Przew. Nauk. i Liter., R. XVII. Lwów 1889 s. 660-662).

1 Miasteczko Jaśliska, założone w r. 1366 na mocy przywileju króla Kazimierza oraz nadane w r. 1434 biskupstwu przem., należało do pow. bieckiego (zob. Słownik historyczno-geograficzny województwa krakowskiego w średniowieczu, cz. II, z. 2, Wrocław 1989). Okoliczne natomiast wsie biskupie: Daliowa, Wola Niżna, Szklary, Zawadka Rymanowska, Lipowiec, Czeremcha, Kamionka i inne później powstałe zaliczane były stale do ziemi san. Tych właśnie wsi dotyczą ogólne wzmianki z XV w., mówiące o Wołochach i powinnościach wołoskich w dobrach jaśliskich.