ŁUPKÓW

(1526 Lubkow) 17 km na S od Szczawnego.

1. 1526 ziemia (starostwo) san. (Mater. 76).

2. 1526 nowo założona na karczunku leśnym nad potokiem Lubkow wieś Ł. otrzymuje granice: idąc w górę od ujścia potoku Pieseczni na wierzchowinę góry Biesczad, i od tegoż potoku w górę na pole zw. Polana Krzyzakowska aż na górę zw. Smrokora Hrunia, z tej do potoku zw. Vstroskok, przez potok Bystra Osławica wzniesieniem Kowalczata koszar, stąd poniżej do góry Horodek, z Horodka poniżej na pole zw. Połonina idąc w poprzek przez potok Rusawicza na pole zw. Stara Polanka, stąd na wierzch góry Czergow, z niej poniżej do potoku Pieseczni (Mater 76, gdzie błędnie nazwa wsi Zubkow); 1549 ścieżka z wsi Smolnik do Ł. (MK 77 k. 303).

3. Własn. król., stwo san. 1526 Mikołaj Wolski kaszt. sochaczewski. star. san. i lanckoroński pozwala przezornym Olechnie ze Szczawnego i tegoż br. Iwaśkowi założyć nową wieś zw. Lubkow w dobrach król. należących do zamku san. (Mater. 76); 1548 przywilej powyższy w potwierdzeniu król. wpisany do akt gr. san. na żądanie szl. Wasyla Lubkowskiego (tamże).

4. 1526 6 VIII Mikołaj Wolski pozwalając przezornym Olechnie i Iwaśkowi założyć wieś na prawie wołoskim, nadaje im sołectwo obejmujące 6 łanów z obszarami, młyn, nawsie, karczmę, kunicę od dziewcząt wychodzących za mąż do innych wsi, trzecią część od „rozpustów” z racji rozwodów, szóstą część z czynszów i danin, trzecią cz. z kar wielkich, zagrodników, rzemieślników, sadzawki, barcie. Sołtys jest wolny od służby wojennej, winien za to jeździć z listami na Węgry. Każdy kmieć po upływie 24 lat wolnizny winien z pół łanu płacić rocznie 15 gr, dawać ser wołoski, poprąg, dziesiątego wieprza, dwudziestego barana lub od 100 trzy jagnięta, wojenne 4 gr, podatek 4 gr. Od barci kmiecie winni dawać po pół gr od pnia lub miód według sprawiedliwości a szósta część tego przypadnie sołtysowi. Każdy ma dawać po 6 pstrągów, z których szósta część przypadnie sołtysowi. Kmiecie winni pracować dla sołtysa po 3 dni w roku na wiosnę i w lecie oraz dawać mu na Boże Narodzenie po 2 koguty i 2 chleby, a na Wielkanoc po 2 kołacze i 30 jaj. Żaden mieszkaniec zbiegły z innych dóbr nic może być wydany. Młynarz otrzymuje pół łanu (Mater. 76).

5. 1526 przywilej lokacyjny przewiduje dla popa 1 łan (Mater. 76).

7. Inglot Stefan, Nieuwłaszczone wójtostwo wsi Łupkowa, „Roczniki dziejów społ. i gosp.” III 1934 s. 179-198.

8, 1526 nazwa góry Horodek wymieniona w opisie granic → p. 2, wspomniana również w opisie granic wsi → Osławicy sąsiadującej z Ł. Zapewne chodzi tu o ten sam obiekt.