BIELOWSKI

(1512 Bielowski) potok, nie zid. najpewniej dopływ Przysłupu prawego dopływu Ropy, lub prawy dopływ Zdyni, uchodzącej do Ropy przy Uściu [Gorlickim].

[Pow. biec.]

1512 br. Jakub, Jan i Stanisław ss. Stan. Gładysza z Górki (której?) dz. Uścia [Ruskiego, dziś Gorlickiego] odnawiają krajnikowi szl. Juszkiewiczowi (lub Juszkoniszowi) przyw. lokacyjny Uścia, nadany niegdyś przez ich ojca jego poprzednikowi Grzegorzowi. Granice wsi oznaczono m. in. od Unowicy [Nowica] do Kwiatonia. Juszkiewicz otrzymuje m. in. 1 ł., ,,na którym siedzi z obu stron i przed i pod wzmiankowaną wieś, które lasy czarne ciągną się do Rychwałdu” [dziś Owczary], następnie obszar „Hanczowy w Ropce” [= k. Hańczowej nad rz. Ropą], drugi obszar wyżej wsi, tj. od B. potoku powyżej rzeki „wybitego czyli lasu czarnego”, trzeci obszar pod Kunkową „podle miejsca przez rzekę z czarnego lasu wybitego” (A. Wójcik, Gładysze pionierzy osadnictwa na Pogórzu, Gorlice 1948, s. 41-4 - dok. w nieudolnym tłumaczeniu pol.; K. Pieradzka, Na szlakach Łemkowszczyzny, s. 98-9 - częściowo tekst w jęz. pol., częściowo streszczenie dok., wg autorki pierwotna lokacja miała miejsce w r. 1504).

Uw. Istnienie już w tym czasie Kunkowej i Unowicy [Nowicy] wyklucza identyfikowanie tego potoku z uchodzącą do Ropy przy Szymbarku Bielanką albo Bielawką (HW 147), która ma źródła w zbyt dużej odległości od Uścia.