MZURA albo MŻURA

(1400 eduxit Mszuram per eandem foveam de fluvio Dunayecz — SP 8, 10196) ciek wodny, a właśc. odnoga Dunajca między Biskupicami [dziś Biskupice Melsztyńskie, ok. 4 km na NE od Czchowa] a Faliszowicami, nazwa nienotowana na mapie Miega, Mapie Obrębów i w UN.

[Pow. sądec.]

1400 Paszek Złodziej z → Biskupic [par. Czchów] pozywa Piotrasza z Zabawy [pow. pilzn., i dz. Faliszowic] o to, że wykopał rów wokół młyna w Biskupicach i odprowadził M. przez ten rów z rz. → Dunajec, wyrządzając szkody w młynie i w dziedzinie Paszka (SP 8, 10196); Pietrasz Zabawski z → Faliszowic zawiera ugodę z Paszkiem z Biskupic [Melsztyńskich] kaszt. biec. w sprawie brzegu rz. Dunajec i rzeczki zw. Struga lub Strumień. Paszek nie powinien przeszkadzać Pietraszowi w korzystaniu z odnogi rz. Dunajec płynącej „in rippam fluvii fluentis” powyżej młyna Pietrasza. Pietrasz zaś winien udostępnić Paszkowi brzeg ww. rzeczki Strumień do budowy jazu przy młynie Paszka oraz zarośla swego lasu do brania drzewa potrzebnego przy naprawie jazu (SP 8, 11 228); sąd ziemski krak. zatwierdza powyższą ugodę (DSZ 86).

Uw. Z przytoczonych informacji wynika, że M. albo raczej Mżura, to ciek wodny, który poprowadzono przekopą z Dunajca do młyna położonego między Biskupicami a Faliszowicami, i który stał się odnogą tej rzeki. Tę odnogę określono też innymi terminami, jak struga i strumień, można więc przypuszczać, że nazwa mżura odnosi się do charakteru tego cieku, a nie do nazwy własnej. Na mapie Miega (kol. VIII, sekcja 48) widać wyraźnie w tym miejscu półkoliście zamknięty ciek wodny bez nazwy, oboma ramionami połączony z głównym nurtem Dunajca. Na współczesnych mapach topograficznych widoczny jest już tylko jego fragment w postaci niewielkiego strumienia wpływającego do lewego brzegu rzeki.