WALKOWY

1447 or. Walkowy, 1644 Walkowo, osada obecnie nie istnieje, leżała w okolicy Golejewa; Golejewo 6,5 km na SE od Miejskiej Górki.

Pow. kośc.

1447 Wojciech z Golejewa sprzedaje Michałowi z Przyborowa swe części we wsiach Golejewko, Stwolno, Tabliny i W. oraz 1/3 połowy mł. w Golejewku w pow. kośc. za 200 grz. (PG 2, 182).

1644 bracia Piotr i Hieronim Chojeńscy, Piotr z Golejewka i Jarosz z Ostrobotek [dziś Ostrobudki], dokonują rozgraniczenia swych dziedzin Golejewko, Ostrobotki i W., „dziedziny pastwiskiem samym teraz leżącej”; granice oznaczono kamieniami usypanymi na kształt krzyża przy kopaninie [rowie] młynarza golejewskiego, przy rowie idącym od stawu golejewskiego, przy grobli stawu w Ostrobotkach, między drogami z Golejewka do Ostrobotek, przy smugu oraz przy rowie oddzielającym role w Ostrobotkach od pastwiska W.; następnie zaś postawiono kopce w środku tego pastwiska, na jego końcu, gdzie zaczynają się role oblińskie należące do Golejewka, a ostatni między Golejewkiem a Pakosławiem (PG 254, 129v-131).

[W. nie występuje w wykorzystanych przez nas rejestrach poborowych z XVI w.]

Uwaga: Granica opisana w 1644 zaczyna się od miejsc związanych ze strugą płynącą na W od Golejewka, biegnie na N w stronę Ostrobudek, zakręca ku E, a następnie na S. Miejsce zamienionej na pastwisko dziedziny W. wypada w tym opisie w pobliżu osady Oblina (położonej tuż przy Pakosławiu), a więc na E od Golejewka. W. leżeć musiały w środku trójkąta wyznaczonego przez wsie Golejewko, Ostrobudki i Pakosław.