GOLĄSZKA

(1448 riwulus Golanska) rz., prawy dopływ Czarnej Przemszy, dziś o nazwie Pagór (UN 199 s. 12; HW 10), płynąca od wsi Gołąsza przez Dąbie i Preczów (dziś w Preczowie cz. zw. Goląszka - UN 199 s. 12; MObr.; wg Mat. do MWK s. 6, krzaki o nazwie Goląszka należące do Toporowic).

[Ks. siew.]

1448 Zbigniew Oleśnicki bp krak. nadaje Mikołajowi z Dąbia sędziemu ziemi siew. miejsce zw. Łozisko (Lozisko) z dwoma brzegami w dziedzinach Przeczyce i Toporowice nad rz. G. między dziedzinami Wojkowice i Dąbie i borem, który prowadzi do dębu zw. Zajęczy Dąb (k zayanczowu dambu) leżącego poniżej i między zaroślami → Brzozowica (Brzozovicza). W miejscu zw. Na Pstrągowe Jazy (nya pstrzagowe laze) może Mikołaj zbudować groblę i staw, ale tak, żeby woda nie zalewała dziedzin Przeczyce i Toporowice i nie wyrządzała szkód rz. G., dobrom należącym do katedry krak. oraz dziedzinie Wojkowice lub innemu poddanemu [dziedzicowi] w ziemi siew. należącej do bpa. W stawie zbudowanym w miejscu Łozisko Mikołaj i jego sukcesorzy uzyskują prawo łowienia ryb. Nadanie bpa dotyczy tylko miejsca Łozisko, nie zaś przyległych pól, łąk, barci, zarośli i lasów. Jeśli Mikołaj lub jego sukcesorzy nie wybudują w tym miejscu sadzawki, lub jeśli zostanie ona zniszczona, nadanie wróci do bpa (Mp. 4, 1505 or.).

Uw. Ponieważ oryginał dok. znajduje się w archiwum kapituły katedralnej krak., wydaje się przeto, iż nadanie wróciło do bpa.