GORZAKÓW

(1533 Gorzakowskie role, 1559 Gorzakow villa) wieś dziś nie istniejąca, opustoszała przed 1533 r., leżąca na W od Łanów Wielkich; zapewne w miejscu, gdzie rz. Jagiełka płynąca przez Otolę Małą wpada do Pilicy (UN 11 s. 135) i na terenie lasu leżącego na N od Otoli Małej, ok. 4 km na NW od Żarnowca.

1. [Pow. lel.; par. Żarnowiec]

2. 1564 w Łanach [Wielkich] karczma k. G., młyn na rz. Pilicy z rolą i łąką pod lasem Jagielne [dziś w Otoli Małej rz. Jagiełka ― UN 11 s. 135] i inną rolą G.; na gruncie G. bór i łożyska, na których Płaza zbudował 3 stawy; wieś Łany [Wielkie] sąsiaduje z G.; stawki gorzakowskie (LS s. 6-7).

3. Własn. król. w dzierżawie żarnowieckiej w stwie nowokorczyńskim. 1533 w → Łanach [Wielkich] role G. puste, wydzierżawione (In. K 2/1 k. 38 v.); 1559 Zygmunt August zezwala Jakubowi Gnojeńskiemu podstar. żarnowieckiemu na wykupienie karczmy i 5 kmieci oraz na wysuszenie bagna pod kościołem Ś. Wojciecha we wsi Łany [Wielkie] należącej do Żarnowca i nadaje mu dożywotnio opustoszałą wieś G. k. Żarnowca z pozwoleniem założenia folwarku i zbudowania stawów (LS s. 7, 357); 1564 wieś G. opustoszała, darowana w gołe dożywocie. Na tej pustowszczyźnie były 4 ł. kmiece, z których płacono w czasie dzierżawy 7 fl. czynszu. Na tym gruncie znajduje się bór i łożyska, na których Płaza [zapewne tenutariusz pobliskiej wsi Małoszyce] nie wiadomo, jakim prawem zbudował 3 stawy i zbiera pasze do Małoszyc i odejmuje bór mimo protestów poddanych wsi Łany.

Wg urzędu rewizorskiego Jakub Gnojeński mający pozwolenie i daninę król. na zagospodarowanie G. [→ 1559] osuszył bagno na łąki, usypał groblę, zbudował na rzece młyn z czynszem 5 grz. nad stawem król., z której to rzeki spod młyna odprowadza zbytnią wodę kamienną przekopą k. stawu król., aby ten się nie mulił i dla swych stawków gorzakowskich. Zbudował 2 stawki nad stawem król., osadził 5 kmieci na 2 łanach płacących 1 grz. 44 gr czynszu i zbudował folwark gorzakowski. Służba folw.: dwornik, dworniczka, kucharka, pasterz. (LS s. 6-8).