GOSCZONOUIC

(1437 molendinus super Gosczonouicz) nie zident. obiekt fizjograficzny, nad którym stał młyn, może dzisiejsza Sucha Rzeka wypływająca w pobliżu Parkoszowic i Włodowic i wpadająca do Warty, ewentualnie inny występujący bez nazwy potok wypływający z Góry Włodowskiej (Nazwy Warty s. 156; MObr.), albo miejsce koło tych miejscowości.

1437 pow. lel. (ZK 152 s. 96-7).

Własn. szlach. w kluczu ogrodzienieckim. 1437 Mikołaj z Charbinowic [pow. wiśl.] odstępuje Janowi i Janowi-Bartoszowi ss. Bartosza z Ogrodzieńca pkom. sand. swoją cz. dóbr dziedz., a mianowicie: zamek Ogrodzieniec z połową m. Koczurów [Ogrodzieniec] i połową wsi Wola Ogrodzieńska z wsią Wysoka, z młynem nad G., z wsią Parkoszowice i m. Włodowice i przedmieściem, z wsią Podlesiany [dziś nie istnieje], z wsią → Cirznica [może Kuźnica] nad rz. Czyszów [→ Ciszówka], z młynem i stawem nad rz. Wartą, z wsiami Nadolice i Góra w pow. lel. (ZK 152 s. 96-7).

Uw. Nie możemy z całą pewnością twierdzić, iż nazwa Gosczonouicz dotyczy rzeki, skoro po przysłówku „super” pisarz nie użył właściwego określenia „fluvio”, tak jak to uczynił w innym miejscu zapiski „cum molendino super fluvio Warta”. Mimo iż młyn super G. występuje w dok. po wsi Wysoka, nie ma podstaw, aby lokalizować go w okolicy tej wsi, albowiem płynąca w pobliżu rzeka o nazwie Mitręga jest wzmiankowana już w 1459 r., a zatem nie może być identyfikowana z G.