GRĘBUSZA GRANICE

(1272 metae Grambvssy) zapewne teren graniczącej z Rajskiem dzisiejszej wsi Zaborze, w której z końcem XVIII w. odnotowano niwę zw. Niwa Grybuszowska (Metryka Józefińska). Nazwa nie notowana w UN i na Mapie Obrębów, ok. 3 km na SE od Oświęcimia.

[Pow. śl.]

1272 ks. opolski Władysław poleca opatrznemu Hermanowi Surnagel lokować na pr. niem. lwóweckim wieś książęcą Rajsko1W haśle Franciszowice w punkcie 2 pod r. 1272 po strzałce opuszczono wieś Rajsko, o której lokację chodzi od granic Franciszka [Franciszowic] do granic G. i nadaje mu m. in. wolny młyn na rz. Sole (ZDM 1, 2).

Uw. Pola i łąki wsi Rajsko leżą po obu stronach rz. Soły, a więc Niwa Grybuszowska leżąca na prawym brzegu tej rzeki może być brana pod uwagę przy identyfikacji z m. G. Na mapie księstwa ośw. i zator. z 1562 r. Stan. Porębskiego widnieje wieś Podborze niewątpliwie identyczna z później notowanym Zaborzem. W haśle Franciszowice zidentyfikowano G. z Wilczkowicami, które również graniczą z Rajskiem, ale od S. Nie jest chyba dziełem przypadku tak daleko idąca zbieżność owych nazw, co raczej wyklucza Wilczkowice.

1 W haśle Franciszowice w punkcie 2 pod r. 1272 po strzałce opuszczono wieś Rajsko, o której lokację chodzi.