GWIS

(1502 molendinum Gwis) młyn w Chronowie, blisko granicy z Lipnicą Dolną i Górną, ok. 7 km na SE od Wiśnicza Nowego1Dokładniejsze zlokalizowanie tego młyna nie jest możliwe z uwagi na brak szczegółowego opisu Chronowa i okolic w źródłach. Trudno również ustalić, nad jaką rzeką czy potokiem leżał ów młyn ze względu na występowanie w Chronowie licznych potoków. Do 1530 r. w źródłach poświadczone są z nazwami rzeki: Borowna i Łopuszna, oraz potoki: Giergilowski, Góra, Grądny, Kobylski, Krzynka, Plebański i Sgalobny.

[Pow. sądec.; par. Chronów]

Własn. szlach. 1502 Jan Szawa z Chronowa sprzedaje z pr. odkupu za 5 grz. na 3 1. swemu zięciowi Janowi s. Ligęzy z Chronowa 2 niwy, które rozciągają się od potoku Giergilowskiego aż do potoku Plebańskiego, z których jedna nazywa się Piotrowska, a druga jest z jego ojcowizny, oraz pole z lasem od młyna G. aż do Chodnika Lipnickiego (ZCz. 7 s. 136).

Uw. Być może zapiski o młynie szlach. w → Chronowie z lat: 1398, 1451, 1458, 1501, 1502 i 1507 dotyczą właśnie młyna Gwis.

1 Dokładniejsze zlokalizowanie tego młyna nie jest możliwe z uwagi na brak szczegółowego opisu Chronowa i okolic w źródłach. Trudno również ustalić, nad jaką rzeką czy potokiem leżał ów młyn ze względu na występowanie w Chronowie licznych potoków. Do 1530 r. w źródłach poświadczone są z nazwami rzeki: Borowna i Łopuszna, oraz potoki: Giergilowski, Góra, Grądny, Kobylski, Krzynka, Plebański i Sgalobny.