HUTA [CHLINA]

(1336 huta bez nazwy) huta szkła na terenie wsi Chlina. W Mat. do MWK, w UN 11 i na Mapie Obrębów nazwa huta i pochodne od niej nie występują, ok. 5 km na SW od Żarnowca.

[Pow. ksiąs.; par. Chlina]

Własn. szlach. [!]. 1336 Leonard, Satyr (Satherius), Jakub i Świętosław zakładają wieś na pr. średz. w lesie swoim zw. Chlina, a sołectwo sprzedają szklarzowi Janowi (Johanni vitrario), który dostaje 2 wolne łany, trzeci denar z kar, pr. zbudowania młyna i karczmy, a także pr. wyrębu drzewa w lasach wsi dla wyrobu szkła (in silva et in aggere pro opere suo, scilicet vitrorum, [ligna] excidere) (ZDM 1, 39).

Uw. Postanowienia tego dok. nie stanowią przekonującego dowodu na istnienie huty w Chlinie, a raczej znamionują działania podejmowane w celu jej budowy. Jan szklarz jest być może przybyszem z zewnątrz, który ma zgodnie z życzeniem dziedziców wsi dopiero założyć hutę. Być może jednak huta ta istniała już przed 1336 r., względnie później, ale na pewno krótki czas, brak bowiem w późniejszym materiale źródłowym najskromniejszych danych o produkcji szkła w Chlinie i nie znajdujemy najmniejszych śladów istnienia huty w nazewnictwie terenowym. O autentyczności omawianego dok., → Chlina.

Porównaj A. Wyrobisz, Szkło w Polsce, Wr. 1968, s. 20.