LASKÓW

(1394 castrum Wladisslaviense, 1504 curia dicta Lasków) zamek i dwór przy m. Włodzisław, k. → Laskowej.

[Pow. ksiąs.; par. Włodzisław]

Własn. król. do 1370, później szlach. 1370 Kazimierz W. nadaje br. Zbigniewowi, Przedborowi i Pakoszowi ss. Zbigniewa z → Brzezia [par. własn.] m. Włodzisław [wraz z zamkiem] z przyległościami (Kronika Janka z Czarnkowa, MPH 2 s. 634-5; DHn. lib. 9 s. 347; → przypis 1); 1394 z żupy bocheńskiej do c. W. dostarcza się 6 beczek i 2 ćwiertnie soli (Rachunki żupne bocheńskie wyd. J. Karwasińska, AKH 15 [ser. 2 t. 3] s. 139)1Dostawy soli z żupy bocheńskiej do c. W. pozwalają cofnąć metrykę tego zamku przed 1370 r., bowiem taki rodzaj związków pomiędzy żupą a zamkiem mógł powstać tylko w okresie przynależności tego ostatniego do domeny królewskiej. Zamek wodzisławski zapewne był niewielki, na co wskazują informacje z → 1504 r; 1504 Adam z Włodzisławia pozywa Benedykta alias Bieniasza Pogórskiego z → Brzezia [par. Bolechowice] o to, że ten po śmierci jego ojca Stanisława z Włodzisławia wdarł się do jego c. L. jego m. Włodzisławia (ad curiam dictam Laskow opidi ipsius Wlodzislaw) na czele 10 sobie równych i 10 niższego stanu, uzbrojonych w kusze, miecze i włócznie. Oskarża go też o to, że na czele napastników wyważył wrota do stajni i zagarnął 5 koni: jednego inochodnika zw. siwy (unum ambulatorem alias innochodnyk dictum sywy), i 4 wierzchowe, w tym dwa zw. siwe, jednego pleśniwego (plesznywy) i czwartego zw. Biały, ponadto zaś o to, że rozbił drzwi do sieni (pallacium) i inne do komory i o zagarnięcie 5 siodeł, 5 uzd (frena alias usdi) i 5 pochew (pochwi); tenże Adam oskarża tegoż Bieniasza Pogórskiego o to, że nie zwrócił 12 bombard (bombardas alias foglari) pobranych od Mik. Lanckorońskiego z Brzezia opiekuna Adama (ZK 23 s. 225; wykaz innych licznych szkód uczynionych przez Bieniasza ib. 23 s. 226-7).

Uw. Identyfikacja obronnego dworu zw. L. z (zapewne niewielkim) zamkiem król. Włodzisław wydaje się prawdopodobna z racji położenia dworu L. w bezpośrednim sąsiedztwie m. Włodzisław (→ 1504), oraz znacznego uzbrojenia zeń wywiezionego (12 bombard).

1 Dostawy soli z żupy bocheńskiej do c. W. pozwalają cofnąć metrykę tego zamku przed 1370 r., bowiem taki rodzaj związków pomiędzy żupą a zamkiem mógł powstać tylko w okresie przynależności tego ostatniego do domeny królewskiej. Zamek wodzisławski zapewne był niewielki, na co wskazują informacje z → 1504 r.