BRENNO opole

(1404 Brenske opole, 1424 convicinitas Bronske).

1404 B. o. oddala zarzuty oraz wygrywa proces z opolem przemęckim i płaci przysądne (ZSW nv 773); 1424 zwołane zostało opole B.1Forma „Bronske” wskazywać by mogła również na wieś Brońsko, ponieważ jednak brak in. śladów, aby Brońsko było czołem opola, przyjmujemy, że wiadomość ta odnosi się do Brenna między dziedziny Wyciążkowo Jana Wyciążkowskiego i Trzebinia Borka z Osieczny [w celu rozgraniczenia?] (KoścZ 5, 450).

Uwaga: Zasięg opola nie jest znany. W 1401 r. wieś Brenno, wraz z wsiami Glińsko, Koszanowo, Bruszczewo, Robaczyn, Nietążkowo, Biskupice, 2 wsie Bukowiec, Charbielin, Grotniki, Włoszakowice, Górsko, Starkowo, Stary Klasztor [obecnie Kaszczor], Mochy, [O]słonin, Wijewo płaciły karę z powodu niestawienia się na opole [rozgraniczenie?] w Wilkowie Polskim (KoścZ 1, 146). Większość wsi wymienionych w 1401 r., wg innego przekazu z 1417 r., należała do opola przemęckiego (KoścZ 4, 308). Ilustruje to załączona mapa. Por. → Przemęt opole.

1 Forma „Bronske” wskazywać by mogła również na wieś Brońsko, ponieważ jednak brak in. śladów, aby Brońsko było czołem opola, przyjmujemy, że wiadomość ta odnosi się do Brenna.