DRZONKOWSKIE

(1394 kop. XVII w. lacus, 1420 or. jezioro, a. 1480 or. Lednycza [??], 1483 lacus maior ville Myedzichot, 1519 lacus dictus Drzonkowskye, lacus Drzonkowsky) jezioro, obecnie Jez. Grzymisławskie1Tak na MTop. 1950, zaś na mapach Perthéesa, Gilly’ego i Gaula bez nazwy. I. Zakrzewski określił je jako Jez. Ostrowskie k. Dolska (Wp. 3 s. 781) między Śremem a Dolskiem, 5 km na S od Śremu.

1483 pow. kośc. (PG 9, 173v).

1394 Mikołaj zw. Struś dz. de Teczyn [na Śląsku, obecnie Tęczynów?] cz. jeziora [Drzonkowskiego], którą kupił [!] zm. Wierzbięta kustosz gnieźn. i kan. pozn., sprzedaje kapitule kat. pozn. i Piotrowi Wendeler dziek. lubuskiemu i kan. pozn. [jako posiadaczowi wsi kap. Pełczyn], między dziedzinami Grzymisław i Pełczyn, z obu brzegami, w tej rozległości, jak są granice Pełczyna, za 20 grz. gr praskich i dołącza tę cz. jeziora do Pełczyna (Wp. 3 nr 1950); 1420-23 Marcin Gawroński toczy proces z Pietraszem Gierlaszynem z Ostrowa [k. Śremu, naprzeciw Gawron, po drugiej stronie jeziora] o jezioro [Drzonkowskie] i łowienie ryb przemocą przez Marcina (WR 3 nr 812, 955, 970), zaś 1424 ciż zawierają ugodę pod karą umowną 200 grz., że podzielą między siebie jezioro [Drzonkowskie] i oznaczą swe części palami [w jeziorze] i kopcami na brzegu (KoścZ 8, 71); 1423 (kop. 1488/92) z opisu uposażenia prebendy kan. w kat. pozn., zw. „Pełczyn”: najem jeziora [Drzonkowskiego] zwykł był przynosić [rocznie] 2 grz. (LBP 40); a. 1480 L. jezioro bardzo obszerne w Wielkopolsce2Z opisu Długosza wynika, iż chodzi tu o jezioro na S od Śremu, nad którym leży wieś Drzonek. Jezioro to najczęściej występuje w źródłach bez nazwy, niekiedy jako jez. Drzonkowskie. Uderza to, że Długosz też określił jezioro to, jako mające swój początek k. wsi Drzonek. Wydaje się więc, że użycie przezeń nazwy Lednica na jego oznaczenie jest pomyłką, która powstała przez przeniesienie na ten obiekt nazwy równie dużego jeziora, położonego w pow. gnieźn., k. Pobiedzisk, zaczyna się k. wsi Drzonek (DA 1, 92); 1482 Andrzej Międzychodzki sprzedaje szl. Zachariaszowi sołtysowi w Nochowie 4 ł. os. w Międzychodzie [k. Dolska] i 1/2 toni na jeziorze [Drzonkowskim] w tej wsi za 40 zł węg. z zastrz. pr. wykupu (PG 9, 151rv); 1483 tenże sprzedaje Janowi Piotrowskiemu 4 ł. os. i 1 ł. opust. w Międzychodzie za 40 grz. z zastrz. pr. wykupu; nabywca ma pr. wrębu w lasach i gajach na opał i budowę oraz może łowić ryby ostatnim zaciągiem niewodu, w większym jeziorze [tj. Drzonkowskim] tej wsi (PG 9, 173v); 1519 Marcin Gawroński toczy proces z Jakubem Międzychodzkim o odnowienie granic wsi Gawrony, poczynając od kopca nad jez. D., wzdłuż strugi Łozy aż do brodu [z E na W], a od niego aż do kopca narożnego dziedzin Międzychód, Gawrony i Bodzyniewo (KoścZ 24 k. 20, 32); 1589 Kat. Maniecka [z Gawron] czyli Pigłowska c. Tomasza, a ż. Andrzeja Chłapowskiego pozywa Barbarę z Przyborowa Międzychodzką, wd. po Macieju Międzychodzkim m. in. o to, że we wsi Gawrony nad jeziorem [Drzonkowskim] na wspólnej roli zw. Nart, gdzie wypędza się bydło powódki i jej poddanych, zbudowała zagrodę (hortus) zająwszy ziemi na szerokość i długość 1 stajania (KoścZ 70, 141).

1 Tak na MTop. 1950, zaś na mapach Perthéesa, Gilly’ego i Gaula bez nazwy. I. Zakrzewski określił je jako Jez. Ostrowskie k. Dolska (Wp. 3 s. 781).

2 Z opisu Długosza wynika, iż chodzi tu o jezioro na S od Śremu, nad którym leży wieś Drzonek. Jezioro to najczęściej występuje w źródłach bez nazwy, niekiedy jako jez. Drzonkowskie. Uderza to, że Długosz też określił jezioro to, jako mające swój początek k. wsi Drzonek. Wydaje się więc, że użycie przezeń nazwy Lednica na jego oznaczenie jest pomyłką, która powstała przez przeniesienie na ten obiekt nazwy równie dużego jeziora, położonego w pow. gnieźn., k. Pobiedzisk.