GÓRA

(1241 kop. 1537 Gora Sobialcowo, 1310 Gora) niezident. osada w okolicy Miejskiej Górki, może identyczna z → Sobiałkowem.

1. 1310 Henryk k. śląski, pan Głogowa i Poznania [później ks. żagański] dz. Królestwa Pol. ustanawia dystrykt w Poniecu; w jego gran. mają się znaleźć m. in. wsie: Sobiałkowo, „Gora et Gorca Jabconis” (Wp. 2 nr 930).

3. Własn. książęca?, potem rycerska. 1241 ks. Przemysł z bratem Bolesławem zatwierdzają Przedpełkowi (s. Hugona) [późniejszemu wdzie pozn.], który po śmierci ks. Henryka [Pob.] stał się zwolennikiem Przemyśla i Bolesława, dziedziczne posiadanie nadanych mu przez wspomn. ks. Henryka wsi Krosno, Trzebaw i Sowiniec [wszystkie k. Mosiny], G.S. oraz Smolna1Wydawca identyfikował tę wieś ze Smolicami k. Kobylina w pow. pyzdr. (ok. 13 km w linii prostej od Sobiałkowa); Przemysł nadaje tym wsiom imm. ekon. (Wp. 1 nr 231).

Uwaga: Nie można z całą pewnością przesądzić, czy G. była identyczna z późniejszym → Sobiałkowem, czy też była osobną osadą. Znaczenie nazwy G. (= wzgórze) wskazuje, że leżała ona zapewne na wysokim brzegu nad doliną rz. Dąbroczny. Tak samo do dziś położone jest Sobiałkowo, a różnica wzniesień między tym wysokim brzegiem a poziomem rzeki wynosi ok. 20 m. Autor dok. z 1241 r. miał na myśli jedną osadę o dwuczłonowej nazwie; świadczą o tym wymieniane przez niego liczebniki porządkowe: „Tercia Szowynyecz, quarta G.S., quinta Smolna”, natomiast w dok. z 1310 r. wymieniono wyraźnie 2 osobne wsie: G. i Sobiałkowo. Później nazwa G. już się więcej w źródłach nie pojawiła.

Zapewne na terenie nal. do G., lecz w dolinie nad samą rz. Dąbroczną powstały w czasem osady pochodne od G., o nazwach zdrobniałych: Gorca Jabconis (prawdop. → Górka Mała) oraz na przełomie XIV i XV w. m. Górka, zw. później Miejską Górką (→ Górka Miejska). Położeniem tej G. oraz zależnych od niej Górek zajmowała się M. Młynarska-Kaletynowa, Pierwsze lokacje miast w dorzeczu Orli w XIII wieku, Wrocław etc. 1973, s. 21-22. Wnioski tej autorki są w zasadzie zbieżne z przedstawionymi wyżej uwagami, jednakże w końcowych wnioskach istnieją drobne rozbieżności spowodowane tym, że nie rozporządzała ona pełnym materiałem źródłowym, który został zgromadzony dopiero w kartotece SHG.

1 Wydawca identyfikował tę wieś ze Smolicami k. Kobylina w pow. pyzdr. (ok. 13 km w linii prostej od Sobiałkowa).