GÓRNICA

(1546 Gornycza, Gorznycza, 1944 Hammer Fliess) struga łącząca jez. Straduń z rz. Bukówką, na NE od Wielenia, obecnie uważana za środkowy bieg Bukówki1→ Bukówka, mapa. Nad rz. G. w XVII w. powstały 2 młyny o nazwie Górnica (Schulz Netzegau s. 79, 150). Obecnie sporadycznie nazywa się rz. G. Hamerką (MAd. Trzcianka 1962).

[Pow. pozn.]

1546 rozgraniczenie dóbr Czarnków z dobrami Wieleń; świadkowie z dóbr czarnkowskich zeznają, że wspomn. gran. biegnie od Noteci [na N] do rz. G., a następnie wzdłuż rz. G. (w górę biegu rzeki) do Kołodziejskiego Brodu, potem [skręca na W] wzdłuż Kołodziejskiej Drogi i idzie przez środek lasu Dzierzązna; podkomorzy odrzuca zeznania strony czarnkowskiej i uznaje gran. wskazaną przez świadków z dóbr Wieleń: od Noteci do rz. G., następnie w górę tej rz. wzdłuż G. i wzdłuż jej dopływu Przyłącznicy aż do Człopskiego Brodu, a dalej [na W] wzdłuż drogi z Czarnkowa do Człopy (PWc. 1, 66-72).

1 → Bukówka, mapa. Nad rz. G. w XVII w. powstały 2 młyny o nazwie Górnica (Schulz Netzegau s. 79, 150). Obecnie sporadycznie nazywa się rz. G. Hamerką (MAd. Trzcianka 1962).