MASŁOWO

1410 Maslowo, las położony niegdyś prawdop. na S od Rydzyny.

[Pow. kośc.]

1410 trans. ok. 1425-26, obl. 1548 Wojc. [Jastrzębiec] bp pozn. erygując par. Rydzyna (→ Kłoda, p. 5) wyznacza jej granice: do par. włącza m. in. puste lasy (merice deserte) zw. Tarnowa Łąka [wieś Tarnowa Łąka, która powstała w XV w., leży 4,5 km na SW od Rydzyny] aż do lasu M. [który już do parafii nie należy] (ACC 118, 52v-53v).

Uwaga: Lokalizacja lasu M. budzi wątpliwości. Mógł to być mały, niezn. las, który graniczył bezpośrednio z lasem Tarnowa Łąka, a w XVIII w. już nie istniał. Mniej prawdop. wydaje się przypuszczenie, że wzm. z dok. dotyczy lasu położonego na NW od Rawicza (u Perthées'a bez nazwy). Ciągnął się on w XVIII w. przez ok. 8 km wzdłuż gran. wlkp.-śl. od osady Masłowo w kierunku na NW (osada Masłowo, leżąca 2,5 km na W od Rawicza, a 23 km na SE od Rydzyny, nie posiada metryki średniowiecznej). Las ten jednak nie sięgał do okolic Rydzyny: między nim a lasami wokół Tamowej Łąki znajdowały się wsie śląskie Czernina, Kaczkowo, Rojęczyn i Trzebosz oraz należący do Wielkopolski Gołaszyn k. Ponieca; wszystkie one istniały już w XV w.

K 2, 448 przyjął, że wzm. z 1410 dot. wsi k. Rawicza i odniósł do niej również przekaz z 1420 o Mikołaju s. Grzymka, który dot. zapewne → Masłowa k. Dolska; nie przekonuje również jego próba identyfikacji M. z wsią Domasławy (→ Domasławice albo Domasławki).