RANGOCZINO

1335 kop. XVIII w., 1551 or. Rangoczino, wieś, obecnie nie istnieje, leżała nad Jez. Kierskim, w sąsiedztwie Krzyżownik; Krzyżowniki obecnie cz. Poznania, 8 km na NW od Starego Rynku.

[Pow. pozn.]

1335 Szczepan z Górki [zapewne zaginiona Górka k. Szamotuł] podstoli pozn. daje komandorowi domu joan. pod Poznaniem [→ Święty Jan] swe dziedziny Kanclerzewice i R., leżące k. jeziora zw. Wielkie [obecnie Jez. Kierskie] wraz z łąkami leżącymi między sitowiem tego jeziora a kątem, którym woda z niego wypływa [zapewne chodzi o północno-wschodni narożnik Jez. Kierskiego], oraz z 3 mniejszymi jeziorami przyległymi do wspomn. R. [zapewne chodzi o oczka wokół Jez. Strzeszyńskiego] (Wp. 2 nr 1143); 1551 Wojc. Sadowski pozywa Andrzeja Węgorzewskiego komandora domu joan. pod Poznaniem o rozgraniczenie opust. i przyległej do Krzyżewnik [obecnie Krzyżowniki] wsi R. (nal. do komandora) od Strzeszyna (nal. do Sadowskiego); granica ta od dawnych czasów oznaczona jest metalowymi znakami i biegnie od kopca narożnego nad jeziorem w Drogocinie1Chodzić tu może o obecne Jez. Kierskie lub (raczej) Jez. Strzeszyńskie. Istniejąca jeszcze w XIX w. wieś → Drogocino znajdowała się jednak ok. 10 km na N od Krzyżewnik i Strzeszyna. Ta niejasność opisu granicy trudna jest do wytłumaczenia, dzielącego Drogocino, Strzeszyn i R., aż do kolejnego kopca narożnego dzielącego Strzeszyn, R. i Krzyżewniki (PZ 32, 117v).

[W rejestrach poborowych z XVI w. R. nie występuje.]

Uwaga: K 3, 130: Rągocin. Z cytowanych zapisów wynika, że R. leżeć musiało na wschodnim brzegu Jez. Kierskiego, nieco na N od Krzyżewnik. Poświadczone w źródłach od końca XIV w. → Krzyżewniki również należały do joannitów i niewątpliwie to one wchłonęły z czasem R. i Kanclerzewice. Niewłaściwy jest jednak domysł I. Zakrzewskiego (w komentarzu do Wp. 2 nr 1143), jakoby Krzyżewniki znajdowały się w miejscu zaginionego R. Z opisu granic z 1551 wynika wyraźnie, że były to pierwotnie odrębne osady. R. opustoszało najpewniej już przed końcem XIV w. W l. 1401, 1402 i 1403 komandor joan. jako swe dobra w tej okolicy zapowiadał bowiem Baranowo, Krzyżewniki i Kanclerzewice (KP nr 666, 1074, 1464), bez wzmianki o R.

1 Chodzić tu może o obecne Jez. Kierskie lub (raczej) Jez. Strzeszyńskie. Istniejąca jeszcze w XIX w. wieś → Drogocino znajdowała się jednak ok. 10 km na N od Krzyżewnik i Strzeszyna. Ta niejasność opisu granicy trudna jest do wytłumaczenia.