SEPNO

1247 kop. XIV i XV w. palus Sepno, błoto (teren podmokły) na prawym brzegu rz. Obry; w tej okolicy powstała osada → Sepno, 8 km na NW od Kościana.

[Pow. kośc.]

1247 książęta Przemysł i Bolesław [Pob.] dzielą między siebie Wielkopolskę: Bolesław otrzymuje gród Kalisz z przyległościami oraz ziemię od [rz.] Prosny do Przemętu; północną gran. tej ziemi [idąc z E na W] stanowi rz. Warta [od ujścia Prosny po ujście Mosiny], [rz.] Mosina [obecnie w miejscu tej rzeki znajduje się Kanał Mosiński łączący Obrę z Wartą], błoto (palus) S. [na tym terenie powstała z czasem wieś o tej nazwie], następnie [teren?, osada?] zw. → Lanka; gran. ta kończy się przy rz. Obrze [k. Przemętu] (MPHn. 6, 9 – Rocznik kap. gnieźn.; MPHn. 8, 91 – Kronika wlkp.).

Uwaga: Z tego opisu i przyjętej przez nas jego interpretacji wynika, że północna gran. dzielnicy Bolesława biegła nieco na N od Obry, obejmując tereny podmokłe S. i Lanka położone na jej prawym brzegu. Ani wydawcy, ani cytowana w obu wydawnictwach literatura nie wnoszą nic do identyfikacji występujących w powyższym opisie obiektów. Podział z 1247 utrzymał się tylko do 1249 (MPHn. 8, 93). DA lib. VII-VIII 59-60, powtarza ten sam opis granicy, lecz pomija nazwę Lanka. Błędnie też wymienia jako końcowy punkt tej gran. rz. Odrę zamiast Obry, nad którą leży Przemęt. Mylący jest też komentarz (ident. w wydaniu łac. i pol.) opracowany przez wydawców (DA lib. VII-VIII 523), że Mosina to wieś niezn., a wsie o nazwie S. są w Wlkp. dwie i nie wiadomo, o którą tu chodzi. Z samego opisu wspomn. granicy wynika, że mowa tu o okolicy wsi Sepno k. Kościana, a nie wsi Sepno (→ Sepino) k. Obornik.