[STRZESZYŃSKIE JEZIORA]

jeziora i stawki rozciągające się od wsi Psarskie do obecnej ul. Lutyckiej w Poznaniu, w miejscu, gdzie przecina ona dzisiejszy strumień Bogdanka, oraz między wsiami Strzeszyn i Suchy Las; Psarskie, 10 km na NW, wspomn. przecięcie ul. Lutyckiej z Bogdanką ok. 6 km na NW, Suchy Las 9 km na NW od Starego Rynku w Poznaniu.

[Pow. pozn.]

1335 Szczepan z Górki [zapewne zaginiona Górka k. Szamotuł] podstoli pozn. daje komandorowi joan. pozn. [→Święty Jan] m. in. 3 jeziorka leżące k. wsi →Rangoczino [obecnie nie istnieje, leżała nad Jez. Kierskim w sąsiedztwie Krzyżownik] (Wp. 2 nr 1143).

1551 gran. między Strzeszynem Wojc. Sadowskiego a →Rangoczinem komandora joan. biegnie od kopca nar. nad jeziorem w Drogocinie1Jez. Drogocin należy zapewne identyfikować z obecnym Jez. Strzeszyńskim. Swą dawną nazwę uzyskało w wyniku działów własnościowych, tworząc z odległą (ok. 10 km na N od Krzyżewnik i Strzeszyna) wsią →Drogocin jeden kompleks własnościowy, dzielącego Drogocin, Strzeszyn i Rangoczino aż do kolejnego kopca dzielącego Strzeszyn, Rangoczino i Krzyżewniki (PZ 32, 117v); 1606 (kop. 1752) jez. Drogocinko, środkowe jez. Kociołki między Strzeszynem a Krzyżownikami (K 4, 369, cytowanej tam informacji nie udało się odszukać); 1610 (kop. 1752) do dóbr Strzeszyn należą Jez. Wielkie oraz znajdujące się obok niego mniejsze jeziora Kijowiec, Zdrojowiec i Spolne; obok jez. Kijowiec przebiega droga ze Strzeszyna do Ławicy, niedaleko [tego jez.] znajduje się kopiec narożny wsi Krzyżewniki, Strzeszyn i Strzeszynek (PG 1060, 491v).

1752 naprzeciw Jez. Łowczego znajduje się błoto, a na nim grobla, która zatrzymuje wodę wypływającą z Jez. Łowczego dla młyna w Psarskiem; jeziora Kociołki znajdują się obok wzniesienia zw. Ostrówek przy gran. Strzeszyna i Krzyżewnik; wg komandora joan. pozn. połowa tych jezior nal. do komandorii, zaś wg dziedzica dóbr Strzeszyn oba jeziora nal. do Strzeszyna (PG 1060, 488v-491).

1 Jez. Drogocin należy zapewne identyfikować z obecnym Jez. Strzeszyńskim. Swą dawną nazwę uzyskało w wyniku działów własnościowych, tworząc z odległą (ok. 10 km na N od Krzyżewnik i Strzeszyna) wsią →Drogocin jeden kompleks własnościowy.