MŁODOWA albo MŁODAWA

(1470 fluvium dictum Młodowa; 1604 ad fluvium antiquum dictum Młodawa) rz., prawy dopływ →Bryniczki [dziś Brynica, dopływ Nidy], płynęła od Brynicy Suchej przez Waźlin [dziś Warzyn], gdzie na jej brzegu działał →Młodowski młyn, w Brynicy Mokrej łączyła się z rz. →Krasną, zanikła w XVII w.

[Pow. ksiąs.]

1470 granica między wsiami kl. jędrz. →Brynica Sucha, Prząsław, →Cierno i Brynica [Mokra] kl. jędrz. a wsią szlach. Waźlin [dziś Warzyn] zaczyna się od kamienia w lesie zw. Podpotockie, idzie lasem między Brynicą Suchą i Waźlinem, aż do potoku płynącego przez Brynicę Suchą, przechodzi przez potok i mokradło do lasu Podprząsławie i bagna czyli smugu zw. →Bestuków i stąd wraca do brzegu tego bagna, do gaju zw. →Cięciewiński. Dalej granica dochodzi do połowy bagna i do drugiej cz. Brynicy [Mokrej?] i tu zostaje usypany wielki kopiec. Stąd granice idą prosto k. tego bagna i k. boru, zostawiając bór po stronie Brynicy [Mokrej] a bagno po stronie Waźlina, tak, że kopce są sypane między lasem a borem, aż do wielkiego bagna i prosto do rz. zw. M., gdzie granice zamykają się dwoma wielkimi narożnymi kopcami (Mp. 5 M 136).

1480 Dorota wd. po Janie Taszce [z Koniecpola] kanclerzu Królestwa Pol. oddala pozew Piotra z Waźlina o to, że z jej rozkazu i za jej wiedzą jej sługa Maciej Limirski z 3 towarzyszami i 30 kmieciami z Deszna i Waźlina zaorali gwałtem rolę ojczystą, czyli niwę tegoż Piotra w Waźlinie na szkodę 29 grz. Niwa ta leży między strumieniem [zapewne M.] a drogą publiczną, która wiedzie z Lelowa do Jędrzejowa (ZK 262 s. 87); 1488 Marcin z Waźlina zastawia za 4 grz. Tomaszowi z Waźlina rolę „in Zaklykuch” i inną rolę k. strumienia [zapewne M.] oraz łąkę leżącą naprzeciw [łąki] Jakuba (ZK 263 s. 12); 1496 Bartosz Kobiałka z Waźlina zastawia za 5 fl. Wojc. Kobiałce z Waźlina 2 cz. łana leżące w połowie pola, 2 stajania roli leżące pod zaroślami i 2 cz. łąki k. strumienia [zapewne M.] (ZK 263 s. 408).

1604 granica między Brynicą Mokrą i Ciernem kl. jędrz. a Waźlinem Stan. Ługowskiego zaczyna się od 3 kopców odgraniczających Waźlin od Brynicy Mokrej, następnie idzie do bagna Bestuków, przechodzi przez małe błoto pod lasem Cięciewińskim, a potem przez wielkie bagno dochodzi do dawnej rzeki M. Na jej brzegu potwierdzono rozgraniczenie z →1470 r. Następnie na tymże brzegu usypano wedle 3 dawnych kopców granicznych 2 nowe kopce narożne pod dawnym młynem [M.], należącym do Waźlina (ZK 410 s. 464); 1635 łąki niegdyś zw. Modława [właściwie Młodawa] i rzeczka z młynem w Waźlinie; wokół rz. wielkie bagnisko między Waźlinem a Brynicą Mokrą (ZK 414 s. 40-1, 204).

M. Piszczek, K. Ślusarek, M. Zdanek, Dzieje Nagłowic, Jędrzejów-Kr. 2006, s. 45-6.