MŁODOWSKI albo MŁODAWSKI MŁYN

(1533 molendinum dictum Mlodowsky; molendinum dictum Mlodawa) na rz. →Młodawie w Waźlinie [dziś Warzyn] i może drugi o tej nazwie w Desznie, ok. 7 km na NW od Jędrzejowa.

[Pow. ksiąs.]

1533 Jan Waźliński zw. Dziedzic z Waźlina pozywa Jerzego Wronickiego zw. Samarytaninem dz. Zdanowic i cz. Waźlina o to, że zaorał i zalał drogę z Waźlina do młyna M. i zrobił inną drogę przez rolę tegoż Waźlińskiego (ZK 268 s. 359); 1569 granica między →Desznem i Nową Wsią zaczyna się w miejscu między tymi wsiami i k. ściany Brynicy kl. jędrz., k. stawu tej wsi i k. ściany Rakoszyna, gdzie usypano 2 kopce narożne. Od nich granica biegnie przez bór do drogi z Rakoszyna i do młyna zw. M.1W haśle Deszno (p. 2) zapisano nazwę młyna w formie Młodowa należącego do [Deszna w części] Hier. Psarskiego [dziś w Desznie pola o nazwie Młynek - UN 21 s. 62], niedaleko góry zw. Ostra Góra. Następnie przechodzi przez tę drogę i przez bór dochodzi do innej drogi z Deszna do młyna M. (ZK 407 s. 291-4); 1604, 1635 dawny młyn na rz. Młodawej w Waźlinie →Młodowa lub Młodawa rz.

Uw. Treść zapisek można tak interpretować, że były może 2 różne młyny o nazwie Młodawski lub Młodowski, oba na rz. Młodawie, jeden na terenie Deszna, a drugi na terenie Waźlina. Może jednak to ten sam młyn określany raz, jako należący do Deszna, a raz do Waźlina.

1 W haśle Deszno (p. 2) zapisano nazwę młyna w formie Młodowa.