BORYNIA

(1435 Brinya, Borinya, Borunya, Borzenia, Borinia) źródło i strumień, dziś Kobylanka (HW 38; UN 1 s. 26 potok Kobylanka w Kobylanach), lewy dopływ Rudawy, uchodzący przy wsi Lipka.

[Pow. krak.]

1435 wyrok graniczny pkom. krak. między → Będkowicami i Kobylanami. Dziedzice Będkowic pokazują granicę między tymi wsiami, która zaczyna się od strumienia B. blisko Karniowic, między skałkami zw. Nad Łączkami [Łączki cz. Kobylan ― UN 1 s. 26] i Ciasnymi Skałami (Mp. 4, 1319); 1456 Michał z Będkowic s. Jakuba sprzedaje Piotrowi Ogniowicowi m. in. niwę w → Będkowicach naprzeciw potoku nad B., między niwami Bartosza i Macieja Stanikowiców (ZK 14 s. 209); 1464 Paweł Konieczny z Będkowic daje 6 wiard. i stajanie roli pod Kawiorami na Celinie i stajanie roli, idąc do źródła B., Mikołajowi z Będkowic s. Bartka w zamian za stajanie roli między Kamykiem i siedliskiem zw. Cieślińskie (ZK 17 s. 168); 1470 Katarzyna ż. Jana Heydaka z Będkowic sprzedaje ta 6 grz. Janowi Czyszkowicowi 3 niwy: nad B., powyżej źródła zw. Andrzykowskie (Andrikowskye) i na Studzienkach blisko [cz.] OPaszkowskiej i w końcu [cz.] Mikułkowskiej (ZK 18 s. 41); 1487 Dorota z Będkowic wnuczka Piotra Myrocha zastawia Wojciechowi Zdziechowicowi z Będkowic m. in. 2 niwy w Będkowicach nad B. przy roli pana Pogórskiego (GK 22 s. 573); 1598 granica między Karniowicami a Będkowicami dochodzi m. in. do starej drogi do stoku zw. B. na S z przeciwnej strony strumienia B., z którego to potoku, czyli stoku pożytków i wody będą korzystać mieszkańcy Będkowic. Stąd granica biegnie na S w prawą stronę od koryta strumienia, czyli wody, płynącej z potoku, czyli stoku, a dalej do brzegu B. i do Skały Granicznej (Ruppela Graniczna, ZK 410 s. 103).

Uw. Na M. Obrębowej między Będkowicami, Kobylanami i Kawiorami las Borynia, u którego stóp źródło dzisiejszej rz. Kobylanki. Ponadto pierwotna nazwa strumienia B. przetrwała w Będkowicach w nazwie cz. wsi, i pola Nad Borynią, a w Bolechowicach pola o nazwie Boryń (UN 1 s. 21-2, 25).