NABUZIE

(1242 Nabuze) źreb wchłonięty w XIII w. przez wieś Błogocice, dziś zapewne pola i nieużytki Łabuźnia w Błogocicach (UN 13 s. 77), 7 km na NW od Proszowic.

[Pow. prosz.]

Własn. kl. Benedyktynek w Staniątkach. 1242 Konrad maz. nadaje kl. staniąt. liczne przywileje i potwierdza mu posiadanie m.in. Zagrodzia, N., Gruszowa, Przemęczan, Szyc i Luszowic z nadania kaszt. krak. Klemensa (Mp. 2, 419 — wg B. Ulanowskiego, Stan. s. 28—32 dok. podejrzany, Matuszewski Imm. s. 227, słusznie uważa go za autentyk); 1243 tenże książę nadaje kl. staniąt. liczne przywileje i zatwierdza posiadanie imiennie wyszczególnionych dóbr, m.in. N., uzyskanego z nadania komesa Klemensa (Pol. 3, 20 — fals.; Stan. s. 32—7).

Uw. Wprawdzie wydawca Kodeksu dyplomatycznego Małopolski F. Piekosiński, a za nim B. Ulanowski autor pracy O założeniu i uposażeniu klasztoru Benedyktynek w Staniątkach, Kr. 1891, s. 98—9, nie zdołali zidentyfikować i zlokalizować N., jednak fakt iż nadanie Klemensa obejmowało głównie dobra Gryfitów na NW od Proszowic i inny fakt, że pewne źreby ofiarowane klasztorowi przez Gryfitów w XIII w. zostały skupione we wsi → Błogocice [p. 3A rok 1254, 1270] , położonej również na NW od Proszowic, świadczą, iż N. należy lokalizować właśnie w tym miejscu.