NA PSTRĄGOWE ŁAZY albo NA PSTRĄGOWE JAZY

(1448 in loco vocato Nya Pstrzagowe laze), niezid. miejsce na rz. Goląszce, między Przeczycami, Toporowicami, Wojkowicami Kościelnymi i Dąbiem, ok. 8 km na SW od Siewierza.

[Ks. siew.]

1438 Zbig. [Oleśnicki] bp krak. nadaje Mikołajowi z → Dąbia [par. Wojkowice Kościelne] sędziemu ziemi siew. miejsce na założenie sadzawki zw. Łozisko (Lozisko, nazwa najpewniej od grupy wierzb) z oboma brzegami, [jednym] należącym do Przeczyc [a drugim] do Toporowic, na potoku → Goląszka [prawy dopływ Czarnej Przemszy, dziś o nazwie Pagor], położone między Wojkowicami [Kościelnymi] i Dąbiem i między borem w kierunku Zajęczego Dębu, poniżej i między gajem zw. → Brzozowica. W miejscu zw. Na P. Ł. może Mikołaj zbudować groblę, by woda nie zalewała dóbr Przeczyce i Toporowice i nie wyrządzała szkód potokowi Goląszka, dobrom należącym do kat. krak. oraz dziedzinie Wojkowice lub innemu poddanemu biskupa w ziemi siew. (Mp. 4, 1505).

Uw. W haśle Dąbie Z. Leszczyńska-Skrętowa zinterpretowała nazwę miejsca jako Na Pstrągowe Łazy, lokalizując je w obrębie tej wsi, gdzie istnieje dziś pastwisko Łaz (UN 199 s. 5). Być może ta identyfikacja jest błędna, choć opiera się na powszechności nazwy Łazy, oznaczającej role powstałe w wyniku wycięcia i wypalenia lasu. W haśle Goląszka J. Laberschek przekonująco interpretuje ww. zapis inaczej, tj. jako Pstrągowe Jazy, wychodząc słusznie z założenia, że w tekście mowa o stawie na rzece. Takiej interpretacji zdaje się nie przeczyć początkowy fragment dok., gdzie wyraźnie mowa jest o Łozisku, czyli chyba wierzbowisku. Pstrągowe Jazy zaś to dokładniejsza lokalizacja przyszłego stawu.