WIĄŹBINA albo BARŁOŻNA

1513 or. Wyaszbyna, Vyąschbyna, Wyąschbyna, Wyazbyna, 1563 Barlozna albo Wesbina, lewy dopływ rz. Dojcy, w okolicy wsi Karpicko; Karpicko 1,5 km na N od Wolsztyna.

[Pow. kośc.]

1513 Andrzej Iłowiecki pozywa Jana Tłockiego o to, że wdarł się siłą w jego wieś Karpicko, budując staw na strudze zw. W.; Andrzej dowodzi, że jego ojciec Piotr Iłowiecki posiadał spokojnie strugę W. w Karpicku wraz z tą wsią dłużej, niż wymaga tego termin przedawnienia; sąd przysądza Iłowieckiemu posiadanie strugi W. w Karpicku oraz wieś Karpicko (KoścZ 18 k. 386-387, 430v); 1563 ugoda Iłowieckich z Tłockimi w sprawie młyna zw. Starym: struga →Barłożna albo W. ma zawsze płynąć rowem wybitym przez Tłockich aż do rz. Dojcy tak, że woda wpada prosto na koła →Nowego Młyna (PG 107, 356-358v).

Uwaga: Informacja zamieszczona w haśle →Barłożna z 1513 o lesie Barłożna w Rostarzewie (→Rzeszotarzewo), a więc blisko Karpicka, niewątpliwie dot. lasu nad naszą strugą W. czyli Barłożną. W haśle →Barłożna pisaliśmy, że ścisłe rozróżnienie strug Barłożna i →Cienka Barłożna jest trudne, bo mogły być odnogami tej samej rzeczki. Duma I 43-44, identyfikuje naszą strugę W. ze strugą znaną też jako →Czartoria Rzestarzewska.