CZOSNKOWO

(1462 Czosncowo, Czoschncowo) osada nie notowana w UN, włączona w XV w. do Wróblowic, położonych 9 km na SE od Wojnicza.

[Pow. sądec., par. Opatkowice - Zakliczyn]

Własn. szlach. 1462 br. nierozdzieleni Bartosz i Marek dz. Wróblowic alias → Bieńkowic odstępują Stan. Pierzchale ze Słonej alias z Małych Wróblowic całe cz. dziedzictwa w Wróblowicach alias w Bieńkowicach i w Cz. z oboma brzegami rz. Moszczenicy i przynależnościami do części ich w Bieńkowicach i w Cz. w zamian za rolę z kmieciem Raciborem w Słonej i za 100 grz. (ZCz. 4 s. 225); Elżbieta c. zm. Klemensa z Bieńkowic czyli Wielkich Wróblowic, ż. Stanisława z Sobolowa zeznaje, że jej br. Bartosz i Marek udzielili jej satysfakcji z jej części dziedz. położonych w Wróblowicach czyli w Bieńkowicach i w Cz. (ZCz. 4 s. 240); 1463 Mikołaj Sobolowski i Paweł Niemierza z Janowic poręczają Stan. Pierzchale z Wróblowic za Kordulę, Katarzynę, Jana i Mikołaja dzieci Bartosza z Wróblowic. Ten wyznaczył ich matce Annie 60 grz. posagu i wiana na dobrach dziedz. w Wróblowicach i w Cz., a potem tenże Bartosz z br. Markiem sprzedali te dobra temuż Stanisławowi z Wróblowic. Ww. dzieci mają dostać te 60 grz. od Bartosza i Marka (ZCz. 4 s. 254).

Uw. Na terenach dzisiejszych Lusławic, Janowic i Wróblowic, gęsto zalesionych w średniowieczu, na wiek XV przypada rozwój osadnictwa nawiązującego do najdawniejszych wzorców tzw. osadnictwa źrebiowego. M. in. w ten sposób powstała rychło zanikła osada Cz. W l. 1403-7 występował w źródłach Andrzej Czosnek z Wróblowic i → Bieńkowego Pola. Osada ta była w posiadaniu jego potomstwa do r. 1437, później nazwa ta znika. Cz. było być może kontynuacją tej osady, a po r. 1463 zostało wcielone do Wróblowic.