DŁUGI ŁĘG

(1391 villa dlugilang, 1575 puste pole Długi Łęk?) wieś zanikła, na której terenie najprawdopodobniej lokowano w r. 1575 Żegiestów, położony 7 km na NW od Muszyny.

[Pow. sądec.; par. Muszyna?]

Własn. król., od 1391 bpstwa krak. 1391 Władysław Jag. nadaje bpowi krak. Janowi zamek i m. → Muszynę z wsiami, m. in. D. (KK 2, 379); 1575 Franciszek Krasiński bp krak. nadaje Hawryłowi Juraszkowi poddanemu z Jędrzejówki przywilej na osadzenie wsi Żegiestów na pustym polu z dawna zwanym ,,D. Ł”. (W. Bębynek, Starostwo muszyńskie. Własność biskupstwa krak., „Przewodnik Naukowy i Literacki”, t. 42, Lwów 1914, s. 622-3.

Uw. H. Stamirski w artykule Rozmieszczenie punktów osadniczych Sądeczyzny w czasie do 1572 i w przestrzeni, „Rocznik Sądecki” 6. Nowy Sącz 1965, s. 27-33, zakwestionował autentyczność tego dokumentu zwracając m. in. uwagę na fakt, iż wymienione wraz z Długim Łęgiem wsie, tj. Kunczowa, Staszkowa Wola, Krasnojedl, Mikowa i Poruj, są nieznane i nie odnotowane w tekstach z XV-XVIII w. Wbrew temu, co autor artykułu pisze, zestawienie to jednak dowodzi, iż dane zawarte w dokumencie są wiarogodne, trudno bowiem przypuścić, iż strona obdarowana, tj. bp krak. po to sporządził falsyfikat, aby m. in. przejąć na własność nie istniejące w terenie wsie. Nie można tego uznać za próbę zawłaszczenia terenów nie należących do stwa muszyńskiego, a więc odpada ewentualny cel fałszerstwa. Uwagi Stamirskiego co do wsi Łomnicy również nie wydają się trafne, nie ma bowiem podstaw do łączenia jej z wsią Łomnica należącą stale do Piwnicznej. Wymienione w dokumencie osady: Florynka (flornicowa), Powroźnik i Szczawnik zapewne opustoszały w XV w., nie były więc wskutek tego uwzględnione w źródłach XV-wiecznych.