KIEZAROWICE

(1481 Kiezarowicze z or., 1559 grunt kyezarowski) wieś zanikła w początkach XVI w. (nazwa nie notowana w Metryce Józefińskiej, UN i na Mapie Obrębów), leżała między Hałcnowem, Pisarzowicami, Starą Wsią i Janowicami, ok. 7,5 km na W od Kęt1Na gruntach zanikłej wsi K. powstała najpewniej nowożytna osada Czernichów, stanowiąca dziś cz. Pisarzowic (UN 12 s. 43; Mapa Obrębów).

1559 ks. ośw. (Mysz. 69); [par. Bestwina].

Własn. szlach. 1481 sąd ziemski ośw. poświadcza, że Magdalena Myszkowska c. zm. kaszt. ośw. Jana Klocha z Bestwiny zapisała mężowi Janowi Myszkowskiemu z Przeciszowa cz. po ojcu i matce w Bestwinie, Żebraczy i K. z wszelkimi przynależnościami i prawami (Mysz. 16)2W haśle → Bestwina, bladnie zidentyfikowałem tę wieś z Hecznarowicami; 1531 sąd ziemski ośw. poświadcza, że Mikolasz Bojszowski sprzedał za 100 zł półgr. kaszt. wieluńskiemu Marcinowi Myszkowskiemu z Mirowa i Bestwiny opust. wieś K. z przynależnościami oraz lasem i gajem odgraniczonymi od dziedziny hałcnowskiej [wsi Hałcnów] (Mysz. 38).

1559 sąd ziemski ośw. poświadcza układ graniczny zawarty wg zwyczajów ks. ośw. między krajczym koronnym, star. malborskim i ratneńskim Stan. Myszkowskim z Mirowa, dz. Bestwiny, a Piotrem Starowiejskim i Piotrem Pisarzowskim dziedzicami Pisarzowic. Granice ich dóbr [Bestwiny i Pisarzowic] zaczynają się między gruntem kiezarowskim Myszkowskiego a gruntem pisarzowskim [wsi Pisarzowice] panów Pisarzowskich w ks. ośw. Nad rz. Czerną (Czernu, nie zid., może dzisiejsza osada Czernichów ma związek z tą nazwą) w lesie usypano 2 kopce narożne – jeden na gruncie kiezarowskim, drugi na gruncie pisarzowskim. Stąd poprowadzono granice przez las i pole do odnowionych 2 starych kopców na ww. gruntach, dalej do 3 nowych kopców usypanych nad potoczkiem przy ścieżce z Janowic do Pisarzowic „a neb” do Starej Wsi na gruntach kiezarowskim, pisarzowskim i starowiejskim [Starej Wsi]. Tu kończy się granica gruntów kiezarowskiego i pisarzowskiego. Dalej wytyczono granice między gruntem i dziedziną kiezarowską podległą pr. ks. ośw. i leżącą w tym księstwie, a należącym do Jana Przytkowskiego z Przytkowic [dziś Przybkowice] gruntem starowiejskim [Starej Wsi], podlegającym pr. pol. i ,,ku powiatu krakowskiemu przynalezyczym”3Przytkowski miał od króla przywilej pr. polskiego dla swych dóbr w ks. ośw. i zator. Stara Wieś jako jego własn. została zatem wyłączona z ks. zator. i wyjęta spod pr. śląskiego, uzyskała pr. koronne i włączono ją do ziemi i pow. krak. Od owych 3 kopców poprowadzono granice potoczkiem przez las, pole, las, pólko oraz las i nad potokiem, po obu jego brzegach, usypano 2 kopce narożne – jeden na gruncie bestwińskim [wsi Bestwiny], drugi na gruncie starowiejskim, dalej tym potoczkiem ku górze do 3 kopców narożnych: na gruncie Bestwiny, na górze i k. ścieżki z Pisarzowic do Bestwiny. Stąd przez pole do granicy Starej Wsi Jana Przytkowskiego i cz. w tej wsi należącej do Mikolasza Bibersteina z Bojszowa [Śląsk]. W dalszej kolejności rozgraniczano dobra bestwińskie od dóbr starowiejskich i dankowskich [wsi Dankowice] Bibersteina. Od miedzy między dobrami tegoż a dobrami Przytkowskiego poprowadzono granice k. folwarku Bibersteina przez las, potok i nim w dół do karasiowego rybniczka, dalej potokiem, następnie wpływającym do niego małym potoczkiem ku górze, przez las do → Głębokiego Potoku, dalej do góry leżącej między 2 potoczkami, do wielkiej ścieżki, przez pole i potok nad rybniczkami bestwińskimi pod rybniczek Nowaka i nad rybniczkami Starej Wsi do ściany Dankowic i aż do roli karczmarskiej przynależnej do Dankowie (Mysz. 69 z or.; GK Rel. 152 s. 991- 5).

1 Na gruntach zanikłej wsi K. powstała najpewniej nowożytna osada Czernichów, stanowiąca dziś cz. Pisarzowic (UN 12 s. 43; Mapa Obrębów).

2 W haśle → Bestwina, bladnie zidentyfikowałem tę wieś z Hecznarowicami.

3 Przytkowski miał od króla przywilej pr. polskiego dla swych dóbr w ks. ośw. i zator. Stara Wieś jako jego własn. została zatem wyłączona z ks. zator. i wyjęta spod pr. śląskiego, uzyskała pr. koronne i włączono ją do ziemi i pow. krak.