KRASNA

(1529 rivulus, fluvius Krasna) potok, dziś Bryniczanka (UN 21 s. 32), na Mapie Obrębów bez nazwy, lewy dopływ → Bryniczki, uchodzący k. ról Brynicy Mokrej1Łąki Krosna w Nowej Wsi i Rakoszynie (UN 21 s. 33-4) nawiązują do dawnej nazwy potoku. W l. 1783-91 nad tym potokiem funkcjonował młyn o nazwie Krasna (MWK - tu zaznaczony bez nazwy; Mat. do MWK). Wg SG 1 s. 395 rz. Bryniczka powstała z dwóch strumieni, płynących od Rakoszyna i od Warzyna, łączących się na gruncie Brynicy Mokrej.

[Pow. lel.]

1529 granice między Brynicą [Mokrą] kl. jędrz. a Rakoszynem Jakuba Kępskiego i Jana Pełki zaczynają się od kopca w borze k. bagna, przez które płynie potok zw. K., oraz k. sosen, na których są nacięte krzyże czyli znaki, na końcu łąki karczmarza z Brynicy [Mokrej]. Dalej granice wiodą przez bór i na jego końcu skręcają na E do trzeciego kopca i stąd ku N aż do pewnego viculum alias do drożyska, idącego z Brynicy [Mokrej] do ww. łąki karczmarza. Opat jędrz. Stan. Potocki ma wolną sadzawkę powstałą przez zalanie pól w dziedz. Brynica [Mokra] na rz. zw. K. (BPAN rps 926 k. 181v-2); 1536 granice między Zdanowicami a Rakoszynem zaczynają się od narożnika Brynicy [Mokrej] kl. jędrz. niedaleko potoku zw. K. k. dwóch kopców narożnych, gdzie na górze nad tym potokiem usypano pierwszy kopiec, i biegną ku N do kopca pod pagórkiem aż do drogi Zdanowskiej i tam zawracają na W i dochodzą do góry zw. Złota Góra, leżącej niedaleko tej drogi, która prowadzi do ściany Nagłowic (BPAN rps 926 k. 198; BUniw. w Poznaniu rps akc. 1609 k. 198v).

1 Łąki Krosna w Nowej Wsi i Rakoszynie (UN 21 s. 33-4) nawiązują do dawnej nazwy potoku. W l. 1783-91 nad tym potokiem funkcjonował młyn o nazwie Krasna (MWK - tu zaznaczony bez nazwy; Mat. do MWK). Wg SG 1 s. 395 rz. Bryniczka powstała z dwóch strumieni, płynących od Rakoszyna i od Warzyna, łączących się na gruncie Brynicy Mokrej.