CICHA

(1424 or. Cycha, 1435 Czicha) jezioro niezident., być może dzis. Jez. Kubek1Jez. Cicha nieznane M. Kornaszewskiemu, Nazwy, wg indeksu; podobnie MTop. 1950. Wg aktu z 1443 z jeziora C. płynęła struga do jeziora Sadecz. W bliskiej okolicy Sierakowa mamy obecnie jezioro Kubek, z którego płynie struga do jez. Niedziałka. Nasuwa to domysł, że jez. C. = dziś jez. Kubek, a jez. Sadecz = dziś jez. Niedziałka 4,5 km na N od Sierakowa.

[Pow. pozn.]

1424 sędziowie polubowni doprowadzają do ugody między Małgorzatą z → Sierakowa i Wierzbiętą z Rozbitka oraz Dobrogostem z Sierakowa; m. in. Dobrogost ma podzielić jeziora Lichwin, C. i Sadecz, a Małgorzata ma wybrać po 1/4 każdego z nich (PZ 7, 165v, por. ZSW nr 1147); 1435 sędziowie polubowni doprowadzają do ugody między Janem, Jakubem i Wincentym braćmi niedz. z Sierakowa a Agnieszką wd. po Dobrogoście z Sierakowa: m. in. Agnieszka ma dożywotnio posiadać i używać połówki jezior Lichwin, Sadecz i C., zaś bracia drugie połówki tych jezior (PZ 13, 31); 1443 sąd polubowny doprowadza do ugody między Wierzbiętą [z → Sierakowa] i jego ż. Femą oraz Wincentym i Jakubem z Sierakowa; Wierzbiętą z ż. mają im odstąpić m. in. jeziora C. i Sadecz i strugę płynącą od jez. C. do jez. Sadecz (PZ 14, 217); 1443 podział dóbr między braćmi Jakubem i Wincentym z → Sierakowa; Wincenty otrzymuje m. in. jeziora C. i Sadecz (PZ 14, 221).

1 Jez. Cicha nieznane M. Kornaszewskiemu, Nazwy, wg indeksu; podobnie MTop. 1950. Wg aktu z 1443 z jeziora C. płynęła struga do jeziora Sadecz. W bliskiej okolicy Sierakowa mamy obecnie jezioro Kubek, z którego płynie struga do jez. Niedziałka. Nasuwa to domysł, że jez. C. = dziś jez. Kubek, a jez. Sadecz = dziś jez. Niedziałka.