CIELNA GÓRA

(1527 or. Czyelna Gora) niezident. wzgórze k. Rokosowa i Karca1Przy próbach lokalizacji C. G. należy brać pod uwagę wzgórze położone ok. 1 km na W od Rokosowa (MTop. 1948, kota 104, 2), lub raczej zalesiony do dzisiaj wysoki brzeg zabagnionej doliny tzw. obecnie Polskiego Rowu ok. 2 km na S od Rokosowa i 1 km na N od Karca, ok. 7 km na W od Krobi na W od Krobi.

[Pow. kośc.]

1527 Mac. Rokossowski s. zm. Eliasza (Helie) Rokossowskiego oddaje Mac. Rokossowskiemu s. zm. Wawrz. Rokossowskiego w drodze zamiany między nimi ról i łąk w → Rokosowie, całą swoją rolę folw. zw. Płoska Smużna (Ploszka Smuszna), począwszy od roli zw. Dzielik Tworzyjanowski aż do łąki zw. Ostrzak wraz z całą swoją łąką, leżącą k. stawu wspomn. Macieja s. Wawrz. i k. roli tegoż Mac. zw. Wolwarczek, w zamian za rolę zw. Za Płosą (Za ploszą) położoną k. roli Mac. s. Eliasza zw. Szyroka Płosa (Szyroka Plosza), począwszy od drogi z Karśca [obecnie Karzec] do Rokosowa aż do roli Tworzyjanowski Dzielik i łąki zw. Ostrzek oraz za całą tę łąką i miejsce, czyli las (locus seu silva) zw. Ostrzek. Maciej s. Eliasza może zbudować na łące i w lesie Ostrzek swój staw bez szkody Macieja s. Wawrzyńca, a Maciejowi s. Eliasza i jego następcom wolno będzie zalewać pierwszą od przodu dolinę (priorem vallem) zw. Cz. G.2Tekst zapiski w miejscu, w którym wymieniono C. G., pozornie wydaje się mało zrozumiały ze względu na zestawienie sprzecznych znaczeniowo określeń: łac. vallis (dolina, wgłębienie terenu) z pol. „góra” w rzekomej nazwie tej doliny. Jedyne wyjaśnienie tej sprzeczności można znaleźć w przypuszczeniu, że mamy tu do czynienia ze skrótem myślowym. Chodziło najprawdopodobniej o zagłębienie terenu mające stanowić stawisko stawu rybnego, położone u podnóża wzgórza zw. C. G., albo też o część zbocza tegoż wzgórza, najwidoczniej o łagodnej pochyłości, na którym miało się znajdować tzw. wierzchowisko przyszłego stawu, czyli najpłytsza jego część, w odróżnieniu od najgłębszego jego miejsca, zawsze k. usypanej naprzeciw wierzchowiska grobli z wyjątkiem sąsiedniej roli (ager colateralis) należącej do Macieja s. Wawrzyńca (KoścZ 19, k. 123v, 124).

1 Przy próbach lokalizacji C. G. należy brać pod uwagę wzgórze położone ok. 1 km na W od Rokosowa (MTop. 1948, kota 104, 2), lub raczej zalesiony do dzisiaj wysoki brzeg zabagnionej doliny tzw. obecnie Polskiego Rowu ok. 2 km na S od Rokosowa i 1 km na N od Karca, ok. 7 km na W od Krobi.

2 Tekst zapiski w miejscu, w którym wymieniono C. G., pozornie wydaje się mało zrozumiały ze względu na zestawienie sprzecznych znaczeniowo określeń: łac. vallis (dolina, wgłębienie terenu) z pol. „góra” w rzekomej nazwie tej doliny. Jedyne wyjaśnienie tej sprzeczności można znaleźć w przypuszczeniu, że mamy tu do czynienia ze skrótem myślowym. Chodziło najprawdopodobniej o zagłębienie terenu mające stanowić stawisko stawu rybnego, położone u podnóża wzgórza zw. C. G., albo też o część zbocza tegoż wzgórza, najwidoczniej o łagodnej pochyłości, na którym miało się znajdować tzw. wierzchowisko przyszłego stawu, czyli najpłytsza jego część, w odróżnieniu od najgłębszego jego miejsca, zawsze k. usypanej naprzeciw wierzchowiska grobli.