[DRAWSKI MOST]

(1251 fals. koniec XV w. pons Trabanensis, 1546 Dragebrügke, 1944 Pohlen Brücke) most i osada? nad rz. Drawą, między jeziorami Krosino i Wilczkowo, 4 km na NE od Złocieńca.

[Na granicy pow. wał. i Nowej Marchii]

1251 fals. koniec XV w.: gran. → Wielkopolski z Nową Marchią biegnie wzdłuż drogi z Plumward (via Plumwerderensis) [zapewne chodzi tu o drogę z Piaseczna (1944 Blumwerder) do Złocieńca (1944 Falkenburg)], napotyka na Polską Puszczę, dochodzi do p. T. i dalej biegnie wzdłuż D.1Obecnie rz. D. nie przepływa przez jez. Wilczkowo, lecz wody z tego jeziora wpływają do rz. D. krótkim strumieniem uchodzącym do D. ok. 0,5 km poniżej D. M. Być może w XV i XVI w. jez. Wilczkowo miało wyższy poziom wody i sięgało do rz. D do jez. Wilczkowo, a potem wzdłuż lewego [północnego] brzegu tegoż jeziora (PU 1 nr 544; Wp. 1 nr 297); 1564 opis gran. jak wyżej z uzupełnieniem, że od D. biegnie wolny wygon dla bydła do Nowego Dworu [nie istniejący folw. w zakolu rz. Drawy na W od południowego krańca jez. Krosino], oraz że jez. Wilczkowo należy do dóbr Falkenburg [obecnie Złocieniec] (Wrede 112).

Uwaga: W 1273 r. Mestwin ks. pomorski wystawił dok. dot. ziem Słupsk i Sławno „in ponte Drawe” (PU 2 nr 978; Wp. 1 nr 452). Utożsamiano to miejsce z Dramburgiem [obecnie Drawsko Pomorskie], wydaje się jednak prawdopod., że przekaz ten dotyczy D. M.

1 Obecnie rz. D. nie przepływa przez jez. Wilczkowo, lecz wody z tego jeziora wpływają do rz. D. krótkim strumieniem uchodzącym do D. ok. 0,5 km poniżej D. M. Być może w XV i XVI w. jez. Wilczkowo miało wyższy poziom wody i sięgało do rz. D.