KAWCZE

(1480 or. Kawcze, 1509 Cawcze) niezident. jezioro i rzeka, prawdop. odnoga starorzecza na lewym brzegu Warty k. wsi Łęg na E od Śremu.

[Pow. kośc.]

1480 w opisie gruntów i ich granic we wsi Łęg [k. Śremu] mierzonych w związku z procesem między Janem Sepieńskim [wojskim pozn.] z Łęgu a braćmi Piotrem [chor. pozn.] i Mik. Opalińskim o nabycie przez nich praw do Łęgu wymieniono m. in. jeziora: Bystrzec, Ciszka i K. oraz łąkę K. i zarośla (indago) K. (KoścZ 16, 228); 1509 Jan, starszy bractwa rybaków pozn., pozwany przez szl. Mik. Skaławskiego [współdziedzica lub zarządcę Łęgu?] w sprawie o połów ryb, skarży się na krzywdy poniesione przez wspomn. rybaków od tegoż Skaławskiego, który zabrał im ryby złowione w rzece zw. C.; wspomn. Jan twierdzi, że rybacy mają pr. wolnych połowów we wszystkich rozlewiskach (in omnibus foveis alias w odmaczech), gdy woda wyleje; Skaławski zaprzecza temu prawu oraz pr. łowienia ryb w zimie pod lodem (sub glacie tempore hiemali alias nye maya chochlowacz); sąd nakazuje mu tego dowieść przy pomocy dwóch rybaków ze Śremu (PG 66, 246v-247); 1518 sąd król. w sporze rybaków pozn. z Janem Sepieńskim zabrania tymże rybakom łowienia ryb w jez. C. położonym k. wsi Łęg poza porą wylewu rz. Warty (MS 4/2 nr 11393; KR 4, 34-35).

Uwaga: Wspomn. w 1480 zarośla i łąka o nazwie Kawcze były położone na wyspie otoczonej przez rozlewisko starorzecza zw. K., jak o tym świadczą wzm. z 1. połowy XVII w. (K 3, 624). Obecnie 3 km na E od Śremu znajduje się osada Kawcze.