LUBORADZ

1578 Luboracz, 1619 Luboradza, 1778 Liboradz, strumień, lewy dopływ Łęczycznej na E od Grodziska Wlkp.1Na MTop. 1950 oba strumienie są bezimienne. Ludność miejscowa nazywa Łęczyczną rzeczkę, która płynie z N na S, przez Ptaszkowo i Kamieniec; jest to prawy dopływ Obry. Nazwy Luboradz używa na oznaczenie strumienia długości ok. 2 km, który wypływa na N od szosy Ptaszkowo – Grodzisk Wlkp., przecina tę szosę, płynie na SE, przecina drogę Ptaszkowo – Ujazd, płynie na E i wpada do Lęczycznej między Ptaszkowem a Cykówkiem. Na mapie Perthèesa i Gaula występuje osada Lubieradz albo Luboradz. Obecnie (1976) ludność miejscowa używa nazwy Luboradz na oznaczenie zabudowań (4,5 km na E od Grodziska Wlkp.), które przynależą do Ptaszkowa i stanowią jego południową część, a są położone wzdłuż drogi z Ptaszkowa do Ujazdu (informacja z wywiadu w terenie)

[Pow. kośc.]

1578 Maciej Borzysławski dz. Cykówka pozywa Piotra Otorowskiego o to, że ten zabrał mu 2 wozy siana z terenu Borzysławia, z miejsca koło drogi wielkiej z Kościana do Grodziska [Wlkp.] nad strumieniem L. oraz 6 wozów siana z łąki Wyręba nad tym samym strumieniem (PZ 39, 427v).

Uwaga: 1619 Jan Pakosławski dz. Cykówka pozywa Zofię z Żychlina wd. po Stan. Ujejskim o to, że usypała groblę nad grodziską drogą, a rzeczka L. zalała graniczną drogę między Ptaszkowem a Cykówkiem (KoścZ 111, 317); 1778 w opisie ról kościoła par. w Ptaszkowie wymieniono m.in. dwie cząstki ról zw. Ostrówki w stronę wsi L. (AV 34, 166v).

1 Na MTop. 1950 oba strumienie są bezimienne. Ludność miejscowa nazywa Łęczyczną rzeczkę, która płynie z N na S, przez Ptaszkowo i Kamieniec; jest to prawy dopływ Obry. Nazwy Luboradz używa na oznaczenie strumienia długości ok. 2 km, który wypływa na N od szosy Ptaszkowo – Grodzisk Wlkp., przecina tę szosę, płynie na SE, przecina drogę Ptaszkowo – Ujazd, płynie na E i wpada do Lęczycznej między Ptaszkowem a Cykówkiem. Na mapie Perthèesa i Gaula występuje osada Lubieradz albo Luboradz. Obecnie (1976) ludność miejscowa używa nazwy Luboradz na oznaczenie zabudowań (4,5 km na E od Grodziska Wlkp.), które przynależą do Ptaszkowa i stanowią jego południową część, a są położone wzdłuż drogi z Ptaszkowa do Ujazdu (informacja z wywiadu w terenie).