PRZEBOROWE

1250 fals.? Przeborowe (Wp. 1 nr 284), 1424 Prziborowye (CEV nr 665, s. 667), 1433 Przeborowie, Przcborowie, Prcziborowe (CDB B 4 s. 133), osada?, leżała przy ujściu rz. Drawy do Noteci, 13 km na SW od Wielenia nad Notecią.

[Na gran. pow. pozn. i Nowej Marchii.]

1250 (fals.1Bielińska 246, oceniała, że fals. pochodzi z końca XIII w., a autor hasła → Owieńska przyjął, że fals. powstał przed 1424 (zob. zapiska następna), bo komisarze graniczni na niego się powoływali) ks. Przemysł nadaje cysterkom w Owieńskach dobra Dobiegniew i → Osieczno [na W od dolnej Drawy i naN od Noteci]; [południowy] odcinek gran. tego terytorium biegnie przez 1 milę (miliare) wzdłuż rz. Noteć [→ Noteś], w dół biegu tej rzeki, od P., które leży przy ujściu rz. Drawy do Noteci, do jezior Lubiewo Małe i Lubiewo Wielkie (Wp. 1 nr 284).

1424 sprawozdanie Zakonu Krzyżackiego z rokowań granicznych dot. m. in. granicy Polski z Nową Marchią: strona pol. powołując się na wspomn. wyżej dok. stwierdza, że ostrów albo wyspa (insula) P. należy do Polski (CEV nr 665, s. 667).

1433 [opis granicy dzielącej Polskę od Nowej Marchii i państwa Zakonu Krzyżackiego; pochodzenie opisu nieznane:] gran. ta biegnie środkiem rz. Noteć od jej ujścia do Warty, w górę biegu rzeki, do P., które należy do zamku (castrum) w Wieleniu, a dalej do [rz.?] Wzdworza; [współczesny2Wydawca CDB (Riedel) nie wyjaśnia, skąd pochodzi cytowany opis granicy, ani kiedy mógł powstać przytoczony przez niego komentarz do tego opisu komentarz tego opisu głosi, że gran. między Król. Pol. a Nową Marchią biegnie wzdłuż rz. Warty do Santoka i do ujścia Noteci, a następnie wzdłuż rz. Noteć do opust. P., które należy do zamku w Wieleniu, i dalej do rz. Wzdworzy [dopływu Drawy?] (CDB B 4, s. 133).

1 Bielińska 246, oceniała, że fals. pochodzi z końca XIII w., a autor hasła → Owieńska przyjął, że fals. powstał przed 1424 (zob. zapiska następna), bo komisarze graniczni na niego się powoływali.

2 Wydawca CDB (Riedel) nie wyjaśnia, skąd pochodzi cytowany opis granicy, ani kiedy mógł powstać przytoczony przez niego komentarz do tego opisu.