SŁAWICA

1592 or. Slauicze, struga mająca źródła k. Dąbrówki Kościelnej (11 km na S od Skoków), płynąca przez jeziora Dzwonowskie, Gackie, Brzeźno i Maciejak, uchodząca do Małej Wełny 2 km na W od Skoków.

[Na granicy powiatów pozn. i gnieźn.]

1566 narożnik wsi Brzeźno, Włókna, Potrzanowo i Konotop znajduje się przy brodzie Kłoda, stąd granica Brzeźna i Włókien biegnie przez ostrów Sosnowiec, Jez. Zapłotne [obecnie jez. Włókna] (które nal. do wsi Włókna) do jez. Mielno [obecnie jez. Brzeźno] (które nal. do Brzeźna) i stąd strugą czyli samicą aż do kopca narożnego wsi Brzeźno, Włókna i Sławice (PG 112, 173-174v; PP 1, 35-36v); 1578 Jan Zbyszewski dz. Potrzanowa pozwany przez dziedziców Skoków o przekopanie rowu doprowadzającego wodę z jez. Włókna [chyba dzisiejsze jez. Maciejak] do nowego mł. w Potrzanowie, przez co zmienił bieg rzeki, która od dawna płynęła od Zwanowa [obecnie Dzwonowo] do młynów w Skokach (PZ 39, 81); 1592 granica wsi Brzeźno i Włókna biegnie od brodu Kłoda, k. ostrowa Sosnowiec, Jez. Zapłotnego i jez. Mielno aż do rzeki S. i dalej wzdłuż niej do pali narożnych wsi Brzeźno, Włókna i Sławica (PG 160, 845).

Uwaga: Obecny bieg dolnego odcinka strugi powstał najpewniej w wyniku zmian opisanych w zapisce z 1578. Pierwotnie struga uchodziła zapewne bardziej na E, bliżej Skoków.

K 7, 385, przyjmował, że S. jest „niezawodnie” ident. z Silawą vel Sielawą. Strugę zw. Slawa, Silawa lub Sielawa wspomina się w wizytacji par. Skoki z 1727; nad strugą tą znajdować się miały łąki nal. do kościoła par., a prep. miał pr. posiadać rybaka na tej „rzece” i na Jez. [Skockim] (AV 20 k. 399v-400, 400v). Zdaje się więc, że chodziło raczej o jedną ze strug przepływających przez Skoki lub nawet o Małą Wełnę.

Strugą S. biegła zapewne (począwszy od okolic Jez. Dzwonowskiego) granica województw pozn. i kal. Tak przedstawiono tę granicę na mapie Perthéesa. Leżące na W od strugi wsie Łopuchowo, Brzeźno i Potrzanowo należały do woj. pozn., zaś leżące na E od niej Dzwonowo, Niedźwiedziny, Sławica, Szczodrochowo i Skoki należały do pow. gnieźn. w woj. kal.