ŁĘKAWIEC

(1450 fluvium Lankawecz, 1485 fluuium Lankawyecz, silva Lukavyecz, 1512 silua Lonkawyecz, silua Lakawyecz) rzeka, lewy dopływ rz. → Chechel [Chechła] lewego dopływu Wisły i las przy tej rzece, w południowej cz. Młoszowej, obiekty nie notowane w HW, na Mad. i na Mapie Obrębów zaznaczono rzekę bez nazwy, 6 km na SE od Chrzanowa.

[Pow. krak., par. Trzebinia].

1450 z podziału sołectwa w Młoszowej między Janem z Młoszowej s. Sławka [h. Nowina] a jego siostrzeńcem Janem z Młoszowej s. zm. Jakusza z Łaganowa [h. Turzyna] Janowi wujowi przypada połowa sołectwa, a mianowicie połowa łanu sołeckiego od strony jego ról dziedz., pośrodku którego przechodzi droga, z sadzawką sołecką i 18 zagonami, leżącymi wśród ról drugiego Jana, i połowa lasów przy drodze Grodzkiej (Grothska) [do Grodźca, dziś Grójca], a Janowi siostrzeńcowi przypada połowa sołectwa, a mianowicie połowa łanu sołeckiego, siedlisko z domem, ogrodem i sadem oraz połowa lasów przy rzece L. (ZK 13 s. 375); 1485 Paweł z Młoszowej s. Sądka [h. Przeginia] sprzedaje za 150 grz. szer. gr Szczepanowi z Pogórzyc tenut. będzińskiemu cz. dziedziny w Młoszowej z lasami Osiny, które leżą nad rz. Chelel [Chechel] i „sub Vyssowy”, połową lasów Sośniny, leżących na Bagnie, oraz z lasem L., leżącym nad rz. L., wraz z przynależnościami (GK 22 s. 159-60); 1512 Bieniasz Pogórski z Kościelca zamienia się dobrami z Janem Małoszowskim [Młoszowskim] w Małoszowej [=Młoszowej]. Bieniasz daje Janowi las L. z łąką przy tym lesie, las Bagna, leżący przy lesie Cisowiec (Czyssowyecz), rozciągający się od drogi z Bolęcina do Młoszowej do drogi biegnącej przy lesie Osiny (Oszyn) od rz. Chechel aż do stawu tegoż Jana, który leży ostatni ponad stawami Bieniasza, a w zamian otrzymuje lasy rozciągające się od ostatniego stawu Jana i drogi Chrzanowskiej [do Chrzanowa] do granic Trzebini. Obaj będą wzajemnie, pod zakładem 100 grz., trzymać łąki, które należały od dawna do Bieniasza Pogórskiego (ZK 24 s. 345).

Uw. Podane w haśle dane, zwłaszcza takie elementy identyfikacyjne, jak droga do Grójca i droga z Bolęcina do Młoszowej, a także zapiska sądowa z 1506 r., mówiąca o napaści ludzi Stanisława i Marcina z Płazy, do których należał Bolęcin, na robotników Jana z Młoszowej, ścinających dla niego drzewo w lesie w Młoszowej → Chechel rz., świadczą niezbicie, iż rz. L. i las L. położone były w południowej cz. Młoszowej na granicy z Bolęcinem i że rz. L. była i jest dopływem Chechła. Nazwy pola i rzeczki w Psarach „Łękawiec”, oraz pola w Karniowicach „Łękawica” (UN 4 s. 30, 31) nie wiążą się z Łękawcem w Młoszowej. Tymi ostatnimi nazwami zasugerował się J. Laberschek, Osadnictwo średniowieczne. Początki Trzebini, w: Trzebinia. Zarys dziejów miasta i regionu, pod red. F. Kiryka, Kr. 1994, s. 62, 80-1, i niesłusznie utożsamił te obiekty w Karniowicach i w Psarach z rzeką i lasem Łękawiec w Młoszowej.