BIEŃKOWICE

(1339 Bencowicze, niwy Bencowky), weszły w skład Woli Miechowskiej [Podmiejskiej]1Z. Pęckowski, Miechów, s. 387: „Nazwa B. nie utrzymała się [po lokacji?] i nowa osada została nazwana Podmiejska Wola względnie Miechowska Wola; zwano ją także Wolą za Stawem”, 3 km na NW od Miechowa.

[Pow. ksiąs.; par. Miechów]

Własn. kl. Bożogrobców w Miechowie. 1339 prepozyt miechowski Benedykt sprzedaje za 32 grz. mieszcz. miechowskiemu Mikołajowi s. Świętosława ze Sławkowa sołectwo w posiadłości klaszt., którą w tym dok. nazywa się B. na pr. średz. Sołtys dostaje 6 wolnych ł., trzeci den. z kar i łąkę za jego siedliskiem, gdzie kiedyś był staw. Wolnizna z ról uprawnych 4 lata, a z nieuprawnych 12 lat, czynsz 10 sk. z łanu, dzies. snop. dla klasztoru, 1 ł. przeznaczono na skotnicę. Role B. ciągną się od drogi do Witowic i od granic Falniowa i Chodowa, k. rzeki płynącej powyżej młyna, aż do doliny blisko Zagórza (Mp. 3, 658); 1403 szl. Jan z Chodowa z ż. Świętochną zastawiają za 100 grz. kl. miechowskiemu sołectwo w → Woli Miechowskiej [Podmiejskiej] za stawem „cum campis fine agris Nywy B. dictis” (ZK 3 s. 496).

1 Z. Pęckowski, Miechów, s. 387: „Nazwa B. nie utrzymała się [po lokacji?] i nowa osada została nazwana Podmiejska Wola względnie Miechowska Wola; zwano ją także Wolą za Stawem”.