TRZEBINIA

1546 Trzebinya, Trzebina, 1565 Trzebinia, 1944 Mühlen-Fliess, obecnie Słopica lub Człopica, rzeka, lewy dopływ Drawy, ma źródła k. wsi Trzebin (→Trzebina), a uchodzi do Drawy ok. 3 km na N od jej ujścia do Noteci.

[Pow. pozn.]

1546 granica dóbr →Czarnków i Człopa z dobrami Wieleń biegnie m. in. od brodu, gdzie droga z Czarnkowa do Człopy przechodzi przez rz. →Przyłącznicę, do lasu Dzierzążna, stąd do bagna Białe Błoto, a następnie do strugi, która, jak zgodni są przedstawiciele obu stron, nazywa się T.; dalej granica przechodzi przez wzgórze położone między jez. Piaseczno [k. Żelichowa] a jez. Krzywym i dochodzi do wzgórza Sokola Góra; w akcie tym wspomn. też →Hamer [Dalszy, dziś Kuźnica Żelichowska] nad rz. T. (PWc. 1, 66-74v; →mapkę w haśle Czarnków – dobra); 1565 Hamer Dalszy nad rz. T. (LWK 1, 196).

Uwaga: Z informacji zawartych w opisie z 1546 (Kuźnica Żelichowska nad T., granica przecinająca T. idąc od Dzierżąznej do Jez. Krzywego) wynika, że musi tam chodzić o obecną rz. Słopicę (Człopicę), która w górnym biegu przepływa w okolicy wsi Trzebin (→Trzebina). Dzisiaj uważa się, że Słopica wypływa z jez. Chochlinko (na W od Trzebina), ale być może kiedyś nazwą tą określano strugę płynącą tuż obok wsi Trzebin, a wypływającą z jez. Przytyk Mały [→Pruski] na NE od tej wsi; strugę tę wspomniano (bez podania nazwy) w opisie granic Człopy z 1558 →Trzebina, p. 2 (w haśle →Białe Błoto błędnie piszemy, że w akcie tym mowa jest o strudze T.).

Historycznie nazwą →Słopica określano inną rzekę, dziś zwaną Cieszynką, przepływającą k. Człopy i uchodzącą potem do Płocicznej. Po 1945 nazwę Słopica omyłkowo przeniesiono na naszą rzekę T.